Coreea de Nord acuză SUA că pregătesc un posibil atac preventiv împotriva sa

61939105
Agerpres

Coreea de Nord a acuzat marţi SUA că încearcă să agraveze situaţia din Peninsula Coreeană prin desfăşurarea în zonă de "importante dispozitive nucleare" şi că pregătesc terenul pentru un posibil atac preventiv împotriva sa.

"Având în vedere natura şi anvergura întăririi forţelor SUA, aceasta vizează lansarea unui atac preventiv împotriva Coreei de Nord", a declarat diplomatul nord-coreean Ju Yong chol în cadrul Conferinţei pentru dezarmare care are loc la Geneva, relatează Agerpres, citând Reuters.

"Oficiali americani, inclusiv ministrul apărării şi directorul CIA, au evocat în mod repetat ameninţarea nucleară şi balistică nord-coreeană pentru a-şi justifica argumentul unei opţiuni militare, iar administraţia de la Washington ia în considerare noul concept de 'bloody nose' ('nas însângerat'), un atac militar preventiv limitat împotriva Coreei de Nord", a explicat diplomatul nord-coreean.

Ambasadorul american pentru chestiuni de dezarmare, Robert Wood, a avertizat tot marţi în cadrul aceleiaşi conferinţe că Phenianul ar putea obţine în doar câteva luni capacitatea de a lovi teritoriul Statelor Unite ale Americii cu o rachetă balistică având încărcătură nucleară.

Pe de altă parte, un grup de senatori democraţi din SUA i-au scris preşedintelui american Donald Trump pentru a-l atenţiona că un eventual ordin de lansare a unui atac militar preventiv împotriva Coreei de Nord ar fi lipsit de baze legale fără autorizarea din partea Congresului.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Marocul susține că a avertizat Spania înainte de afluxul de migranți din Ceuta. Răspunsul Madridului

Marocul avertizase anterior Spania că recenta hotărâre a unei instanțe spaniole, potrivit căreia migranții care sosesc pe mare nu vor fi supuși expulzării imediate, urma să creeze „o problemă”, a declarat un înalt oficial marocan.

Cel mai frumos sat din lume a strâns peste 50.000 de euro doar din amenzi de parcare. Are doar 61 de locuitori

Agenții de control al parcărilor au aplicat anul trecut amenzi în valoare de până la 45.000 de lire sterline (n.r. 52.491 euro) în cadrul unei ample campanii de sancționare desfășurate în satul Bibury, desemnat drept „cel mai frumos sat din lume”.

Reacția vânzătorului de legume atacat de ruși cu o dronă într-o piață din Herson. Ce i-a arătat dronei înainte de explozie

Ucraina a acuzat marţi Rusia de comiterea unei crime de război după ce a fost difuzat un videoclip în care se vede o dronă urmărind şi rănind un vânzător de legume în oraşul Herson, din sudul Ucrainei, relatează Reuters.

Recomandări
Măsurile luate în România pentru reducerea consumului de curent. Cum economisesc primăriile și companiile în orele de vârf

Consumul de energie în orele de vârf ne face tot mai vulnerabili. Între orele 20:00 și 23:00, economisirea este extrem de importantă în aceste zile.

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.