China critică SUA şi UE pentru comemorarea evenimentelor de la Tiananmen

62128723
Getty

Autorităţile chineze au criticat lumânările aprinse de consulatele Statelor Unite şi ale Uniunii Europene la Hong Kong pentru a comemora evenimentele din 4 iunie 1989 din Tiananmen.

China consideră că evenimentele comemorative au reprezentat un „spectacol politic neîndemânatic” care vizează destabilizarea teritoriului, informează Le Figaro, citat de News.ro.

"Orice încercare de a exploata Hong Kong-ul pentru a desfăşura activităţi sub acoperire sau sabotaj împotriva continentului (China continentală) trece linia roşie şi este absolut intolerabilă ", a declarat un purtător de cuvânt al biroului din Hong Kong al ministerului de Afaceri externe chineze.

"Îi îndemnăm din nou pe oficialii ţărilor în cauză din Hong Kong să înceteze imediat amestecul în afacerile din Hong Kong şi în afacerile interne ale Chinei în general şi să evite să se joace cu focul", afirmă sursa citată.

Lumânări au fost aprinse vineri seară la ferestrele clădirii consulatului SUA, care se învecinează cu reşedinţa liderului din Hong Kong numit de Beijing, Carrie Lam, precum şi cu cele ale biroului Uniunii Europene. Aceste misiuni diplomatice au postat şi fotografii despre Tiananmen pe reţelele de socializare.

Vineri s-au împlinit 32 de ani de când armata chineză a deschis focul împotriva a mii de studenţi adunaţi în Piaţa Tiananmen, pentru a cere între altele libertatea de exprimare şi dreptul de a manifesta.

Regimul comunist al lui Xi Jinping interzice orice comemorare publică a masacruui de la Tiananmen.

Articol recomandat de sport.ro
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Citește și...
Ce așteaptă cu incertitudine aliații europeni după summitul NATO de la Ankara. Marea „furtună” pe care o poate provoca Trump

NATO a trecut cu bine peste o nouă furtună provocată de Donald Trump, dar membrii europeni ai alianţei militare se pregătesc pentru şi mai multe turbulenţe în relaţiile cu preşedintele SUA. 

O femeie a fost filmată în timp ce dormea la volan într-o Tesla, pe o autostradă din Canada | VIDEO

O femeie a fost filmată în timp ce părea să doarmă în timp ce conducea o Tesla cu funcție de conducere autonomă pe Autostrada Trans-Canada, între Golden și Revelstoke, în Columbia Britanică.

Trendul viral de pe TikTok care îi îngrijorează pe dermatologi. Ce este „medicamentul Barbie” cate te ajută să te bronzezi

Dermatologi din mai multe țări își exprimă îngrijorarea cu privire la influencerii de pe TikTok care promovează ceea ce unii numesc „medicamentul Barbie”.

Recomandări
PNL a intrat în ședință la o zi după decizia instanței. Ce au stabilit liberalii din tabăra lui Ilie Bolojan

PNL va funcționa după vechiul statut, iar liderii vechi revin la conducere, au stabilit liberalii într-o ședință informală, joi seara, ca urmare a deciziei Tribunalului București de suspendare a tuturor hotărârilor luate în ultimul Congres al partidului.

ÎCCJ urmează să decidă cine are dreptate în procesul ÎCCJ-Guvernul Bolojan, cu miză de cinci miliarde de lei

Înalta Curte a început judecarea recursului în procesul cu Guvernul, pentru plata unor restanțe către magistrați.

Cum trebuie completate opțiunile pentru admiterea la liceu. Profesorii explică pașii pentru evitarea repartizării greșite

Viitorii boboci de liceu au aflat joi ce loc ocupă în ierarhia mediilor la examen din fiecare județ. Aceasta le influențează șansele de a fi primiți la liceul dorit.