Ce se întâmplă cu milioanele de dolari care au fost donate pentru campania electorală a lui Joe Biden

62422958
AFP

Președintele Joe Biden s-a retras din campania electorală pentru un al doilea mandat și a anunțat că își oferă "sprijinul și susținerea deplină" vicepreședintelui Kamala Harris. Ce se întâmplă, însă, cu banii din campania sa?

Recent, echipa lui Joe Biden a anunțat că are la dispoziție puțin peste 91 de milioane de dolari, în timp ce comitetele de campanie democrate aliate i-au adus în sprijin peste 240 de milioane de dolari, notează The Hill.

Cu toate acestea, acum că Biden s-a retras, experții în finanțarea campaniilor electorale au declarat că Harris ar putea utiliza o parte din acești bani fără prea multe probleme, însă același lucru nu ar fi posibil și pentru alt candidat democrat.

Campania a fost înființată atât pe numele lui Biden, cât și pe cel al lui Harris, ceea ce înseamnă că Harris are, de asemenea, acces la cele 91 de milioane de dolari care au fost colectate pentru campania lor electorală, a declarat pentru Associated Press, la începutul acestei luni, Kenneth Gross, consilier superior în drept politic și fost consilier general asociat al Comisiei Electorale Federale.

Pentru Reuters, Saurav Ghosh, avocat la Campaign Legal Center, organizație non-politică, a declarat că Harris ar avea dreptul să folosească banii pentru o campanie dacă ar rămâne pur și simplu pe listă ca și contracandidat al unui alt candidat.

În ambele cazuri, un profesor de drept citat de Reuters a declarat că se așteaptă ca republicanii să depună o plângere legală dacă banii sunt transferați lui Harris, deoarece aceasta nu este încă "oficial candidatul".

Dacă altcineva decât Harris ar deveni candidatul oficial, banii ar trebui să fie oferiți înapoi donatorilor. Dar există și alte lucruri pe care campania lui Biden le-ar putea face în mod legal cu aceste fonduri - cum ar fi donarea lor Comitetului Național Democrat, potrivit Reuters.

Dar partidul ar deține controlul asupra banilor și ar fi limitat în ceea ce privește suma pe care ar putea să o cheltuiască (puțin peste 32 de milioane de dolari) în coordonare cu noul candidat, care nu ar avea niciun control asupra modului de utilizare a restului, a raportat Reuters, citând Federal Election Commission.

Democrații, totuși, ar putea să scape de griji dacă Harris îi ia locul lui Biden pe listă, exact așa cum și-a dorit acesta. "Sunt onorată să am sprijinul președintelui și intenția mea este să câștig această nominalizare", a spus ea într-o declarație la scurt timp după sprijinul lui Biden.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Preşedinţii Partidului Democrat din toate statele americane o susţin pe Kamala Harris. De ce Barack Obama păstrează tăcerea

Preşedinţii Partidului Democrat din toate statele americane şi-au exprimat susţinerea faţă de vicepreşedinta SUA Kamala Harris pentru a fi noul candidat al partidului în alegerile prezidenţiale din 5 noiembrie.

Ce urmează în Partidul Democrat după ce Joe Biden a anunțat că o susține pe Kamala Harris drept candidat. Situația e neclară

Președintele Joe Biden a surprins alegătorii americani duminică, după ce a anunțat că se va retrage din cursa pentru președinția SUA.

Pilotul Super Hornet care s-a luptat cu Houthis a devenit prima femeie aviatoare din SUA care a înregistrat o ucidere aer-aer

Un pilot F/A-18F Super Hornet de la Strike Fighter Squadron (VFA) 32 a făcut istorie devenind prima femeie pilot din SUA care a înregistrat o ucidere aer-aer, potrivit unui comunicat de presă al Marinei.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.