CE ar putea introduce o viza unica pentru intrarea in Uniunea Europeana

60243741

Comisia Europeana si-a anuntat miercuri intentia de a introduce in urmatorii cinci ani vize de intrare comune tuturor tarilor UE, pentru a limita fraudele si a elimina progresiv tarile trecute pe "lista sa neagra".


Acest lucru ar presupune instituirea de birouri consulare ale Uniunii Europene si impunerea unor norme comune pentru eliberarea vizelor. Un sistem de control electronic al intrarilor si iesirilor ar consolida securitatea procesului, informeaza Mediafax.

Aceasta masura se impune prin existenta spatiului fara control la frontierele Schengen, care include in prezent 25 de tari: orice tara membra a acestui spatiu care acorda o "viza Schengen" unui cetatean din afara UE autorizeaza de fapt deplasarea lui in celelalte 24 de tari.

Uniunea Europeana actioneaza in prezent pe baza unei "liste albe" a tarilor ai caror cetateni, prin nationalitatea lor, sunt scutiti de vize pentru a calatori pe teritoriul sau si pe baza unei "liste negre", care le impune tuturor cetatenilor acestor tari sa obtina vize. 

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Primul barbat din lume care a dat nastere unui copil este "mama" din nou!

Thomas a nascut miercuri un baietel, la un an dupa ce a adus pe lume o fetita.

Submarin din Al Doilea Razboi Mondial, gasit in Golful Finic

Vacanta de neuitat pentru sase turisti suedezi. Mari amatori de scufundari, ei au dat peste epava unui submarin sovietic din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Trupurile a 44 de persoane de la bordul avionului Airbus au fost recuperate

UPDATE: Fortele braziliene si franceze au recuperat pana in prezent trupurile a 44 de persoane de la bordul avionului Airbus al companiei Air France.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.