Casuta piticilor! Locuinte cat un loc de parcare, in Japonia

×
Publicitate

Casa, dulce casa... mititica! Acest cunoscut alint, putin adaptat, este tot mai folosit in Tokio, una dintre metropolele foarte scumpe ale lumii.


Din cauza lipsei de spatiu din oras si de fonduri personale, multi niponi se multumesc cu locuinte minuscule, inghesuite pe spatiul unui singur loc de parcare. Cu mentiunea ca, in loc sa fie una langa alta, incaperile sunt puse una peste alta.

Nu e o iluzie optica, ci versiunea supersubtire, ultracompacta, a locuintelor din Tokio. Un camin in care bucataria-sufragerie e de marimea unui... dulap dintr-o casa americana.

Usile clasice sunt inlocuite de perdele si fiecare ungher este exploatat ca spatiu de depozitare. Chiuvetele sunt minuscule, ferestrele supradimensionate, usile - de sticla pentru a crea iluzia spatiului. Iar scara interioara are un concept aparte, in spirala.

Sa locuiesti intr-un spatiu minuscul nu e o noutate in Tokio. Dar termenul de "ultra-mic" redefineste notiunea de mic. Locuinta are cu totul 30 de metri patrati, distribuiti insa in spatiul in care in mod normal parchezi o singura masina.

De altfel, la origine, casa chiar a fost un loc de parcare. In conditiile economice actuale, o asemenea locuinta nu e doar posibila, ci si necesara, spun arhitectii specializati in construirea de case pe cate un petecut de pamant.

Casa costa fix 5.000 de dolari, un adevarat chilipir pentru centrul capitalei japoneze. Cumparatorul e multumit ca are o casa a lui. Ori, mai corect spus, un coltisor al lui.


 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Nicolas Sarkozy numeste membrii noului Guvern francez

Presedintele francez, Nicolas Sarkozy, a numit duminica un nou Guvern care, in afara de premierul Francois Fillon, ii include pe Michele Alliot-Marie la Afaceri Externe, Alian Juppe la Aparare si Christine Lagarde mentinuta la Finante.

Ingrijorator! Bilantul epidemiei de holera din Haiti depaseste 900 de morti

Noul bilant al victimelor epidemiei de holera, care a aparut in Haiti la jumatatea lui octombie, a ajuns la 917 morti, cu 121 mai multi decat vineri, potrivit datelor publicate duminica de Ministerul Sanatatii din aceasta tara.

Un diplomat afgan rapit in Pakistan, eliberat dupa doi ani

Abdul Khaliq Farahi, consul general la Peshawar, a fost rapit in acest oras din nord-vestul Pakistanului, intr-o ambuscada organizata de barbati inarmati, in timp ce circula cu masina, in septembrie 2008.

Recomandări
Diana Buzoianu: Romsilva a introdus premierea colectivă în contract, încălcând recomandările Curții de Conturi

Diana Buzoianu, ministrul interimar al Mediului, a dezvăluit miercuri o nouă neregulă la Romsilva privind premierea colectivă.

NATO răspunde după informațiile că Iranul ar putea ataca ținte militare americane din Europa: „Suntem pregătiți”

Alianţa Nord-Atlantică este pregătită să abordeze orice ameninţare şi va face întotdeauna tot ce este necesar pentru a-şi apăra aliaţii, a declarat miercuri un oficial al NATO, relatează Reuters.

Un medic rezident a murit după ce s-a aruncat de la etaj la Spitalul Universitar din București

Un medic rezident care efectua un stagiu de pregătire la Spitalul Universitar de Urgență București a murit miercuri. Reprezentanții unității medicale confirmă că decesul a survenit în urma unui act suicidar.