Canada anunţă noi sancţiuni împotriva Rusiei după moartea lui Aleksei Navalnîi

62427071

Canada a anunţat duminică noi sancţiuni împotriva unor funcţionari ruşi în urma morţii lui Aleksei Navalnîi, pentru "încălcări flagrante şi sistematice" ale drepturilor omului comise de Rusia, notează Agerpres, care citează AFP.

Sunt vizaţi de această nouă serie de sancţiuni canadiene şase înalţi funcţionari şi membri ai personalului cu rang înalt din serviciile de urmărire penală, judiciară şi corecţională.

Într-un comunicat, Ottawa a precizat că aceşti responsabili "au participat la încălcarea drepturilor omului ale lui Navalnîi, la pedeapsa crudă şi, în cele din urmă, la moartea sa".

"Împreună cu partenerii săi, Canada va menţine presiunea asupra guvernului rus pentru a efectua o anchetă completă şi transparentă asupra morţii lui Navalnîi", a declarat ministrul de externe Mélanie Joly.

După moartea lui Aleksei Navalnîi, un critic înverşunat al lui Vladimir Putin, guvernul Justin Trudeau l-a convocat pe ambasadorul Rusiei în Canada pentru a "cere o anchetă completă şi transparentă" asupra decesului său.

Opozantul rus a murit pe 16 februarie în circumstanţe neclare într-o colonie penală din Arctica, unde ispăşea o pedeapsă de 19 ani de închisoare pentru "extremism". El avea 47 de ani.

Familia lui, prietenii săi şi mulţi lideri occidentali l-au acuzat pe liderul de la Kremlin că este "responsabil" pentru "uciderea" lui, ceea ce Kremlinul respinge cu fermitate.

Preşedintele rus, care în ultimele zile a avertizat Occidentul împotriva unei "ameninţări reale" de război nuclear în cazul unei escaladări a conflictului din Ucraina, încă nu a comentat moartea principalului său adversar, al cărui nume nu-l pronunţă niciodată.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Andy Burnham preia funcția de premier al Marii Britanii după demisia lui Keir Starmer. Ce promite liderul laburist

Laburistul Andy Burnham, în vârstă de 56 de ani, preia luni funcţia de premier al Regatului Unit şi intenţionează să încarneze, la Downing Street, o schimbare de stil politic, într-o ţară cu provocări economice şi sociale majore, relatează AFP.

Amendă record pentru AliExpress în Europa: 550 de milioane de euro pentru vânzarea de produse contrafăcute

Comisia Europeană a sancționat AliExpress cu 550 de milioane de euro, acuzând platforma chineză că a permis comercializarea unor produse ilegale, nesigure și contrafăcute către consumatorii din Uniunea Europeană

Un român a dispărut în apele unui lac din Italia, după ce a salvat un copil de 7 ani de la înec

Un român de 29 de ani și-a sacrificat viața pentru a salva un copil aflat în pericol, în mijlocul unui lac din Italia. Gestul său de curaj a emoționat întreaga comunitate locală.

Recomandări
Grevă de avertisment în toate spitalele. Câți bani ar pierde un medic cu 39 de ani vechime, după noua lege a salarizării

A fost grevă de avertisment luni în spitalele din toată țara. Nemulțumiți de noua lege a salarizării, o mare parte a angajaților din sănătate au întrerupt munca timp de 2 ore.

Scandal în PNL. Dan Motreanu, mesaj pentru Adrian Veștea: ”Un gest de onoare ar fi fost să îți depui mandatul”

Secretarul general al Partidului Naţional Liberal, Dan Motreanu, a sărit în apărarea președintelui PNL, Ilie Bolojan, după ce controversatul liberal Adrian Veștea a anunțat că susține platforma liberală a lui Alin Tișe - unul dintre criticii lui Bolojan.

ANM: Vreme schimbătoare până la începutul lui august. Temperaturile scad brusc, apoi revine canicula

Regimul termic va oscila în următoarele două săptămâni (20 iulie - 2 august), cu perioade de caniculă alternate de răciri accentuate și episoade de instabilitate atmosferică, anunță ANM.