Călduri insuportabile în țările din Europa. Asfatul s-a deformat pe un aeroport din Germania

×
Codul embed a fost copiat

În timp ce la noi ploile și inundațiile fac ravagii, valul de căldură care a adus secetă şi incendii până la cercul polar nu se dă dus. Germania, de pildă, se confruntă cu temperaturi ridicate, care au deformat asfaltul pe un aeroport.

Danemarca, în schimb, se luptă cu secetă. Potrivit meteorologilor, vara aceasta are şanse să devină cea mai secetoasă din istoria ţării.

În imagini surprinse din satelit de Agenţia Spaţială Europeană vedem cum, în doar o lună, arşiţa a schimbat din verde în galben peisajul din Germania, Danemarca şi Suedia.

Dacă se face comparaţie cu anul trecut, diferenţa este chiar mai dramatică. Câmpurile din Danemarca, de un verde-smarald în iulie 2017, sunt acum afectate de secetă.

În unele oraşe din Germania, temperaturile nu au mai scăzut sub 30 de grade Celsius şi au atins, în multe cazuri, 36.

Citește și
japonia, canicula, morti,
Țara unde canicula a făcut 30 de morți. Un copil de 2 ani a decedat din cauza căldurii

A fost atât de cald încât una dintre pistele aeroportului din Hanovra a început să se deformeze, aşa că autorităţile au decis să o închidă pentru reparaţii. Zeci de zboruri au înregistrat întârzieri uriaşe, iar câteva au fost anulate.

"De vină e căldura record, care nu durează de o zi-două, ci de multe zile. Temperaturile au tot crescut, la ultima măsurătoare ajunseseră la 60 de grade Celsius la nivelul solului", a explicat Raoul Hille, managerul aeroportului din Hanovra.

Din cauza căldurii, belgienii au bătut recorduri la consumul de apă şi cei care au avut timp liber în miezul zilei s-au răcorit la piscină.

Şi cehii s-au copt miercuri la temperaturi de 33 de grade Celsius, iar meteorologii au anunţat că în zilele următoare va fi chiar mai cald.

Căldura tropicală a pătruns mult înspre nordul Europei. Suedia luptă în continuare cu incendiile de vegetaţie izbucnite la începutul săptămânii trecute pe fondul secetei. Iar Letonia a solicitat ajutorul Comisiei Europene ca să acopere daunele provocate de secetă şi incendii.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Canicula fără precedent continuă în Japonia. 80 de oameni au murit
Canicula fără precedent continuă în Japonia. 80 de oameni au murit

80 de persoane au decedat şi alte 35.000 au fost transportate la spital în trei săptămâni din cauza unui val de căldură umedă care a cuprins Japonia, potrivit datelor oficiale publicate marţi, citate de AFP.

Țara unde canicula a făcut 30 de morți. Un copil de 2 ani a decedat din cauza căldurii
Țara unde canicula a făcut 30 de morți. Un copil de 2 ani a decedat din cauza căldurii

Un cumplit val de căldură topeşte în aceste zile Japonia. Cel puţin 30 de oameni au murit şi câteva mii au ajuns la spital, cu probleme de sănătate cauzate de canicula.

Nordul Europei se confruntă cu temperaturi extreme: 30 de grade în Laponia și la cercul polar
Nordul Europei se confruntă cu temperaturi extreme: 30 de grade în Laponia și la cercul polar

Ţările din nordul Europei sunt afectate în ultimele zile de un val neobişnuit de căldură, temperaturile înregistrate situându-se peste valorile medii obişnuite pentru această perioadă, condiţii ce amplifică seceta şi riscul de incendii, informează vineri EFE

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.