Sky News: Trei sferturi din populatia Marii Britanii se teme de "invazia" muncitorilor romani

61399431

Trei sferturi din populatia britanica nu isi ascunde ingrijorarea in privinta unei asa zise "invazii" de romani si de bulgari, dupa 1 ianuarie, arata un sondaj efectuat de Sky News.

Daca ii pun la socoteala si pe imigrantii din tarile care NU fac parte din Uniunea Europena, englezii sunt convinsi ca sunt deja prea multi si cer guvernului sa adopte "masuri drastice".

"Cand e vorba de imigratie, e de la sine inteles ca, intr-o perioada dificila economic, cand slujbele si oportunitatile sunt limitate, britanicii sa-si doreasca o stavilire a fenomenului", spune Joey Jones, corespondent Sky News.

Insa sentimentul este ca aceasta situatie nu tine doar de conjunctura economica si ca britanicii s-au cam saturat de afluxul de imigranti, fie ca sunt din tari membre sau nu ale Uniunii.

"Politicienii trebuie sa realizeze faptul ca atunci cand privesc peste Canalul Manecii, alegatorii vor spune din ce in ce mai raspicat: Gata, ajunge!" precizeaza Joey Jones.

Actualul guvern de coalitie, format din conservatori si liberali democrati, si-a fixat ca obiectiv reducerea, pana la sfarsitul actualei legislaturi, in 2015, a numarului noilor imigranti pana la 100.000 anual.

Un proiect de lege, trimis catre parlament, prevede o serie de masuri impotriva imigratiei clandestine.

"Am inasprit deja o serie de reglementari, cum ar fi accesul la beneficiile sociale pentru cei care vin aici, ca sa caute de lucru", declara ministrul de interne Theresa May.

Insa criticii spun ca legea nu ataca fondul problemei - controlul la granite, pe unde trec imigrantii din interiorul Uniunii Europene, care constituie deja cea mai mare sursa de imigratie din Regatul Unit.

Potrivit unui amplu sondaj efectuat de Sky News, aproximativ doua treimi (67%) din cei chestionati considera ca Guvernul trebuie sa adoptea masuri mult mai drastice pentru stoparea fenomenului.

In plus, relaxerea restrictiilor de miscare pentru romani si bulgari, arata sondajul, este o sursa majora de preocupare pentru britanici.

Mai precis, aproape trei sferturi dintre ei (74%), se declara ingrijorati ca romanii si bulgarii vor veni in numar foarte mare in Regatul Unit, dupa 1 ianuarie, cand le vor fi ridicate si ultimele restrictii de pe piata muncii.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Vaticanul modifica o fraza din rugaciunea "Tatal Nostru", in varianta franceza

Consternare pentru credinciosii catolici din Franta care au aflat in aceasta saptamana ca o fraza din rugaciunea Tatal Nostru va fi modificata, relateaza leprogres.fr.

Experti elvetieni confirma "posibilitatea" otravirii lui Yasser Arafat cu substante radioactive

Experti elvetieni care au analizat bunuri ce i-au apartinut lui Yasser Arafat, mort in 2004 in apropiere de Paris, confirma "posibilitatea" unei otraviri a liderului palestinian cu substante radioactive.

Portretul robot al principalului suspect in cazul Maddie McCann. Ce s-a intamplat in acea noapte

Detectivii britanici care se ocupa de cazul Maddie McCann au reusit sa faca portretul robot al principalului suspect in cazul disparitiei fetei, dintr-o camera de hotel din Praia da Luz, Portugalia, 2007.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.