Beijingul, pe picior de razboi, dupa ce 4 oameni au murit in urma unui bombardament aerian: "Armata Chinei va lua masuri!"

China

Armata Chinei va lua masuri "decisive" daca atacul fortelor militare ale statului Myanmar pe teritoriul sau se va repeta, a anuntat un oficial militar chinez, citat de Reuters si preluat de Yahoo News.

Conform sursei citate, aceasta declaratie vine la scurt timp dupa ce o bomba lansata dintr-un avion apartinand armatei Myanmar a ucis 4 oameni in China. Fortele armate ale statului Myanmar se lupta din luna februarie cu rebelii la granita cu China, iar autoritatile de la Beijing au cerut ca aceasta situatie "se se calmeze".

Insa Myanmarul a negat faptul ca ar fi lansat o bomba in China si sustine ca rebelii ar fi tras in China, ca sa provoace o "neintelegere". Insa rebelii nu detin aparate de zbor, scrie Reuters.

"Myanmar trebuie sa recunoasca gravitatea acestei probleme, sa trateze serios acest incident, sa-i pedepseasca pe care care au provocat acest incident, sa-si ceara scuze si sa plateasca compensatii membrilor familiilor si sa dea explicatii Chinei. In caz contrar, armata Chinei va lua masuri ferme si decisive, pentru a proteja vietile, proprietatile si securitatea cetatenilor chinezi", a declarat Fan Changlong, sef al Comisiei Centrale Militare a Chinei.

De asemenea, premierul Chinei Li Qikang a declarat ca guvernul are abilitatea si responsabilitatea de "aparare ferma" a stabilitatii granitelor.

Citește și
Armata de Eliberare a Poporului
O firma americana acuza China ca s-ar afla in spatele celor mai periculosi hackeri din lume

Sambata, conform CNN, avioane de razboi din Myanmar trimise impotriva unor rebeli separatisti au lansat o bomba pe un teren cultivat cu trestie de zahar din China si au omorat patru civili, scria presa oficiala chineza. Alte noua persoane au fost ranite, potrivit agentiei Xinhua. Imediat dupa incident, vineri, Beijingul a trimis avioane de vanatoare sa patruleze la frontiera comuna.

Avioanele au fost trimise sa "urmareasca, monitorizeze, avertizeze si goneasca" avioane militare din Myanmar, au precizat fortele armate chineze intr-un comunicat. China l-a convocat pe ambasadorul Myanmarului la Beijing dupa incident, care a avut loc in apropiere de orasul de frontiera Lincang. Adjunctul ministrului chinez de Externe, Liu Zhenmin, a indemnat Myanmarul sa deschida o ancheta si sa-i aduca in fata justitiei pe cei care se afla in spatele atacului.

Fortele din Myanmar lupta impotriva unor rebeli separatisti intr-o regiune greu accesibila, vecina cu provincia chineza Yunnan. In cursul unor incidente recente, tiruri ratacite au avariat proprietati de partea chineza a frontiereri, determinand Beijingul sa ceara autoritatile de la Naypyidaw sa asigure securitatea.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Nave de razboi fac turul Japoniei.
Nave de razboi fac turul Japoniei."China are capacitatea de a rupe in bucati lantul primelor insule"

Nave de razboi ale Chinei au facut pentru prima data turul complet al Japoniei, trecand prin stramtorile din nordul si sudul arhipelagului nipon, eveniment care demonstreaza ambitiile maritime ale Beijingului, relateaza AFP.

O firma americana acuza China ca s-ar afla in spatele celor mai periculosi hackeri din lume
O firma americana acuza China ca s-ar afla in spatele celor mai periculosi hackeri din lume

O unitate militara secreta a chinezilor s-ar putea afla in spatele celor mai mari atacuri cibernetice din ultima perioada, sustine o companie de securitate din Statele Unite.

Demonstratie de putere, mesaj pentru occident. Rusia si China si-au unit armatele
Demonstratie de putere, mesaj pentru occident. Rusia si China si-au unit armatele

China si Rusia au demarat duminica primele lor manevre militare navale comune, in apropierea coastelor chineze, a anuntat presa oficiala, pe fondul tensiunilor dintre Beijing si vecinii sai asiatici din cauza revendicarilor teritoriale chineze.

Recomandări
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Avertisment DRDP: „Nu depășiți utilajele de deszăpezire. Nu circulați în apropierea lor”. Pericolele la care se expun șoferii
Avertisment DRDP: „Nu depășiți utilajele de deszăpezire. Nu circulați în apropierea lor”. Pericolele la care se expun șoferii

Oficialii DRDP Craiova avertizează șoferii să nu depășească utilajele de deszăpezire și să nu circule în imediata apropiere a acestora, pe fondul ninsorilor.