Bazilica Sfântul Petru este în era digitală. Vaticanul a lansat tururi virtuale bazate pe inteligență artificială

62497873

Vaticanul a lansat luni noi servicii bazate pe inteligenţă artificială (AI) pentru Bazilica Sfântul Petru, care permit accesul virtual la comorile arhitecturale renascentiste, precum şi tururi optimizate pentru vizitatori, informează Reuters.

 

Noile experienţe au fost lansate înaintea "Anului Sfânt" al Bisericii Catolice sau Jubileului din 2025, marcat la fiecare sfert de secol.

„Sfântul Petru este asemenea unui cer înstelat într-o noapte de vară: te încântă cu splendoarea sa'', a spus cardinalul Mauro Gambetti, arhiparoh al Bazilicii Sfântul Petru, entuziasmat că noile instrumente vor permite o vizualizare mai bună acţionând asemenea unui telescop sau unei nave spaţiale.

În colaborare cu gigantul de tehnologie Microsoft, precum şi cu Iconem, o companie specializată în digitalizarea siturilor de patrimoniu, Vaticanul a lansat un nou website interactiv, o replică digitală a bazilicii şi două expoziţii bazate peAI.

Circa 40.000 - 50.000 de persoane vizitează în fiecare zi bazilica.

Un model 3D al Bazilicii Sfântul Petru a fost construit după ce bazilica a fost scanată cu ajutorul dronelor, camerelor de luat vederi şi laserelor. Datele au fost asamblate, elaborate şi completate cu ajutorul algoritmilor AI.

Dronele care au survolat bazilica pe timpul nopţii timp de patru săptămâni au realizat 400.000 de fotografii şi au colectat un volum de date echivalent unei coloane cu o înălţime de 6 kilometri de DVD-uri.

„Oferim Bazilica Sfântul Petru nu doar lumii întregi, ci unei noi generaţii, într-un limbaj mai accesibil vremurilor în care trăim'', le-a declarat reporterilor preşedintele Microsoft, Brad Smith.

Papa Francisc a recunoscut că AI-ul poate extinde accesul la cunoaştere, dar a avertizat în mod repetat că trebuie folosit exclusiv într-o manieră etică, în beneficiul umanităţii.

„Utilizarea corectă şi constructivă a potenţialului AI, care în mod cert este utilă, dar poate fi ambivalentă, depinde de noi'', a spus el luni, când i-a fost prezentat proiectul.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Marea funcție pe care Donald Trump i-a pregătit-o șefului FIFA, Gianni Infantino: „Are o abilitate specială de a uni oamenii”

Donald Trump ar face demersuri pentru ca Gianni Infantino să preia în curând funcţia de secretar general al ONU. Preşedintele Statelor Unite s-a apropiat de preşedintele FIFA în timpul Cupei Mondiale din 2026, organizată în SUA.

Decizia Rusiei la doar câteva ore de la numirea noului șef al Armatei Ucrainei. Moscova nu a stat deloc pe gânduri

Autoritățile ruse au emis un mandat de arestare pe numele noului comandant al forțelor armate ucrainene, generalul-maior Mihailo Drapatîi, noul șef al Armatei Ucrainei.

Bărbatul care îi prezenta fete tinere lui Jeffrey Epstein a fost găsit mort în Franța. Cine era Daniel Siad

Un agent francez specializat în recrutarea de modele, care timp de peste un deceniu i-a aranjat infractorului sexual Jeffrey Epstein întâlniri cu numeroase femei, a fost găsit mort, luni, în locuința sa din apropierea Parisului.

Recomandări
S-a prescris. Curtea de Apel Bucureşti a anulat condamnarea de 5 ani de închisoare a fostului şef al ANAF Sorin Blejnar

Curtea de Apel Bucureşti a dispus anularea unei condamnări de 5 ani închisoare primită de fostul şef al ANAF Sorin Blejnar în anul 2019 pentru trafic de influenţă, motivul invocat de judecători fiind faptul că faptele s-au prescris.

România, riscă o criză a carburanților. Anunțul Ministerului Energiei după ce Kazahstanul a oprit exporturile

Ministerul Energiei caută surse alternative de petrol după blocajele din Marea Neagră. Autoritățile transmit că sunt analizate mai multe scenarii pentru piața carburanților din România și că se vor întâlni cu companiile din domeniu.

Reacția lui Dominic Fritz, după ce PSD a acuzat USR că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid

UPDATE. Președintele USR, Dominic Fritz, a reacționat, miercuri, după ce liderul PSD, Sorin Grindeanu, a acuzat Uniunea Salvați România că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid, făcând aluzie la procesul pierdut de Fritz cu ANI.