Barack Obama solicita Coreei de Nord sa renunte la "atitudinea agresiva"

×
Publicitate

Statele Unite au somat Coreea de Nord sa "nu se mai joace cu focul" si sa renunte la lansarea, ce pare iminenta, a unei rachete balistice.

In plus, ii preseaza si pe chinezi sa intervina pe langa regimul de la Phenian pentru a evita un conflict cu consecinte dezastruoase.

Cel putin pana luni, 15 aprilie, cand se crede ca ar fi programata lansarea sau chiar si un test cu racheta, situatia ramane extrem de incordata.

Pe de alta parte, insa, sunt voci care spun ca si daca ar vrea sa dea inapoi, Kim Jong-un nu ar putea sa o faca, pentru ca n-ar mai fi luat in serios pe viitor.

"A venit timpul pentru Coreea de Nord sa puna capat tipului de atitudine agresiva pe care l-a adoptat si sa incerce sa reduca tensiunea.Nimeni nu vrea un razboi in peninsula coreeana", a declarat Barack Obama.

"Cu retorica sa razboinica si cu actiunile sale, Coreea de Nord se joaca pur si simplu cu focul", a precizat si secretarul american al Apararii.

Cel mai serios avertisment de pana acum al americanilor nu i-a impresionat pe nord-coreeni, care par sa se pregateasca de atac. Sau asa vrea Phenianul sa lase impresia.

Este insa posibil ca lipsa de experienta sa-l fi impins pe Kim Jong- un prea departe ca sa mai poata da inapoi.

Asa ca nord-coreenii vor face cu siguranta ceva. Analistii se asteapta sa fie doar un test cu racheta, cel mai probabil pe 15 aprilie, de ziua lui Kim Ir Sen, fondatorul regimului. Exista insa riscul ca situatia sa degenereze.

In timp ce restul lumii e in fierbere, in Coreea de Nord e sarbatoare. Poporul a aniversat un an de cand la carma e Kim Jong-un, prilej pentru manifestatii de amploare.

Articol recomandat de sport.ro
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Citește și...
Ce așteaptă cu incertitudine aliații europeni după summitul NATO de la Ankara. Marea „furtună” pe care o poate provoca Trump

NATO a trecut cu bine peste o nouă furtună provocată de Donald Trump, dar membrii europeni ai alianţei militare se pregătesc pentru şi mai multe turbulenţe în relaţiile cu preşedintele SUA. 

O femeie a fost filmată în timp ce dormea la volan într-o Tesla, pe o autostradă din Canada | VIDEO

O femeie a fost filmată în timp ce părea să doarmă în timp ce conducea o Tesla cu funcție de conducere autonomă pe Autostrada Trans-Canada, între Golden și Revelstoke, în Columbia Britanică.

Trendul viral de pe TikTok care îi îngrijorează pe dermatologi. Ce este „medicamentul Barbie” cate te ajută să te bronzezi

Dermatologi din mai multe țări își exprimă îngrijorarea cu privire la influencerii de pe TikTok care promovează ceea ce unii numesc „medicamentul Barbie”.

Recomandări
PNL a intrat în ședință la o zi după decizia instanței. Ce au stabilit liberalii din tabăra lui Ilie Bolojan

PNL va funcționa după vechiul statut, iar liderii vechi revin la conducere, au stabilit liberalii într-o ședință informală, joi seara, ca urmare a deciziei Tribunalului București de suspendare a tuturor hotărârilor luate în ultimul Congres al partidului.

ÎCCJ urmează să decidă cine are dreptate în procesul ÎCCJ-Guvernul Bolojan, cu miză de cinci miliarde de lei

Înalta Curte a început judecarea recursului în procesul cu Guvernul, pentru plata unor restanțe către magistrați.

Cum trebuie completate opțiunile pentru admiterea la liceu. Profesorii explică pașii pentru evitarea repartizării greșite

Viitorii boboci de liceu au aflat joi ce loc ocupă în ierarhia mediilor la examen din fiecare județ. Aceasta le influențează șansele de a fi primiți la liceul dorit.