Atac sângeros în Liberia. O mașină a lovit simpatizanții victoriosului Joseph Boakai

62404140
Getty

O maşină a lovit, luni seară, o mulţime de simpatizanţi ai politicianului Joseph Boakai, declarat învingător în alegerile prezidenţiale din Liberia cu câteva ore mai devreme.

Sunt cel puţin zece victime, morţi potrivit Partidului Unităţii, răniţi conform poliţiei, notează AFP, scrie Agerpres.

Zece persoane sunt moarte la ora la care vă vorbesc”, a declarat pentru AFP Mohammed Ali, purtătorul de cuvânt al formaţiunii lui Boakai, Partidul Unităţii, adăugând că nu are nicio îndoială că a fost un act deliberat al şoferului, care a fugit.

Un responsabil al poliţiei, Melvin Sacko, a afirmat că vehiculul a intrat în oameni şi a luat foc. El nu a comentat numărul exact al victimelor, dar a indicat că cel puţin 16 persoane, 12 bărbaţi şi patru femei, au fost internate în aceeaşi unitate medicală.

Poliţia încearcă să localizeze alte victime în alte spitale, a declarat el pentru AFP la telefon.

Imagini video postate pe reţelele de socializare arată numeroase persoane însângerate întinse la pământ, unele primind îngrijiri, altele nemişcate.

Aceste fapte s-au petrecut chiar în seara proclamării de către comisia electorală naţională a victoriei la limită a lui Boakai în turul al doilea doi al alegerilor prezidenţiale din 14 noiembrie în faţa preşedintelui în exerciţiu, George Weah.

Simpatizanţi ai lui Boakai sărbătoreau victoria în faţa sediului partidului din centrul capitalei Monrovia, când, între orele 21.00 şi 22.00, ora locală (şi GMT), un vehicul parcat în apropiere şi-a aprins farurile, apoi şi-a stins luminile şi a izbit mulţimea, a relatat Mohammed Ali, bazându-se pe mărturii.

Nu ştim cine a făcut asta, dar ne vine greu să credem că maşina a avut o problemă tehnică ori că i s-au defectat frânele din moment ce ni s-a spus că era parcată (în apropiere), a aprins farurile înspre suporteri, iar apoi i-a lovit”, a spus purtătorul de cuvânt.

La solicitarea AFP, poliţistul a răspuns că „o anchetă este în curs de desfăşurare”. „Nu ştim unde este şoferul”, a adăugat Sacko.

Partenerii străini ai Liberiei au salutat desfăşurarea paşnică a votului. Dar alegerile au fost marcate de îngrijorări privind posibile violenţe după anunţarea rezultatelor într-o ţară ieşită în 2003 dintr-un lung război civil.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Noul președinte al Argentinei și-a făcut primul dușman în America de Sud. Liderul se revoltă: „Nu vom păstra tăcerea”

Preşedintele venezuelean Nicolas Maduro l-a descris, luni, pe preşedintele ales al Argentinei, Javier Milei, drept un "neo-nazist", la o zi după victoria ultraliberalului în alegerile prezidenţiale din această ţară, notează AFP.

Faimoasele grădini Tivoli din Copenhaga s-au transformat într-un orășel de Crăciun. Cum arată | FOTO

Unul dintre cele mai vechi parcuri de distracţii din lume a fost transformat într-un adevărat orăşel de Crăciun.  

Hamas, primul anunț optimist de la începutul războiului din Gaza. Răspunsul dat „fraţilor din Qatar”

Hamas a anunţat, marţi, că se apropie de "încheierea unui acord de armistiţiu" în Fâşia Gaza, a declarat liderul mişcării islamiste palestiniene, Ismail Haniyeh.

Recomandări
Rezultatele preliminare ale referendumului din Islanda privind aderarea la Uniunea Europeană. O tabără conduce la limită

Votul "Nu" conduce în referendumul organizat sâmbătă în Islanda privind reluarea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, conform cifrelor online publicate duminică.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.