Atac din gara din Amsterdam; două persoane, grav rănite. ”Luam în calcul un motiv terorist”

61983166

Două persoane au fost rănite grav, vineri, în urma unui atac cu cuţitul care a avut loc în gara din Amsterdam iar presupusul atacator, un tânăr afgan, a fost rănit prin împuşcare.

Poliţia olandeză care a menţionat o pistă teroristă, scrie AFP, citată de news.ro.

Agresorul a fost identificat tâziu vineri în persoana unui bărbat de origine afgană în vârstă de 19 ani cu permis german de rezidenţă.

"Luăm serios în calcul posibilitatea unui motiv terorist", a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al Poliţiei din Amsterdam, Frans Zuiderhoek.

"Către orele 12.10 (10.10 GMT), în tunelul de vest al gării centrale, un bărbat a înjunghiat două persoane şi imediat după aceea a fost împuşcat de poliţie", a indicat un alt purtător de cuvânt al Poliţiei din Amsterdam, Rob van der Veen.

Cele două victime, a căror identitate nu este cunoscută, "sunt foarte grav răniţi şi au fost transportaţi la spital", a precizat el. Presupusul agresor "este şi el rănit dar starea sa nu este în pericol", a adăugat Rob van der Veen. Poliţia "are în vedere toate scenariile, inclusiv cel mai rău... terorism".

Zuiderhoek a precizat că presupusul atacator se află "în prezent în custodia poliţiei la spital. El este interogat cu privire mobilul atacului".

Autorităţile au precizat că gara a fost pentru scurt timp închisă şi nu evacuată. Două peroane au fost închise temporar, dar au fost deschise ulterior. Evacuarea totală a gării "nua fost luată în calcul", a subliniat Poliţia.

Mai multe atacuri cu armă albă au fost săvârşite în Europa în ultimii ani, dar Olanda, limitrofă unor ţări afectate (Franţa, Belgia, Germani) a fost până acum ocolită de astfel de incidente.

În jur de 250.000 de persoane tranzitează această gară în fiecare zi, potrivit statisticilor furnizate de ghidul de călătorii Amsterdam.info.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Doi români au murit, iar trei au fost răniţi în urma unui accident rutier în Ungaria

Doi români şi-au pierdut viaţa şi alţi 3 au fost răniţi în urma unui accident petrecut în Ungaria, lângă Cegled.

Un avion a luat foc și s-a prăbușit într-un râu, după aterizare. Pasagerii au sărit pe geamuri

Peste 160 de pasageri, precum și echipajul unei aeronave Boeing 737 au scăpat ca prin minune după ce avionul în care se aflau a derapat pe pistă, s-a prăbușit într-un rîu și a luat foc.

Primul focar de pestă porcină africană confirmat în Bulgaria, la granița cu România

Bulgaria a raportat vineri primul său focar de pestă porcină africană la şapte porci din curtea unei ferme aflate în apropierea graniţei cu România, au anunţat autorităţile bulgare, citate de Reuters.

Recomandări
Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat în comisii cu voturile PSD, PNL și UDMR

Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat, miercuri, în comisiile juridică, de muncă și administrație ale Camerei Deputaților, care s-au întrunit de urgență.

Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.