Aparatorii depturilor omului, indignati ca Putin a fost decorat la Dresda

×
Publicitate

Vladimir Putin, cu frac si papion, a fost vineri seara marele invitat la Gala operei din Dresda, orasul german unde a lucrat pentru KGB, intre anii 1985 si 1990.


La Dresda, Vladimir Putin a fost rasplatit cu o inalta decoratie. "Pentru meritul sau in relatiile culturale germane si pentru serviciile aduse Germaniei" au explicat autoritatile locale.

In schimb, aparatorii drepturilor omului s-au grabit sa-si exprime indignarea.


Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Alertă în spațiul aerian al SUA. Avioane F-16 au decolat în apropierea clubului de golf al lui Trump. Care era amenințarea

Avioane de vânătoare americane F-16 au interceptat duminică două aeronave care au intrat într-o zonă de restricții temporare de zbor în jurul clubului de golf al președintelui Donald Trump din Bedminster, statul New Jersey.

Moscova laudă „schimbarea” din Bulgaria. „Retorica Sofiei cu privire la Rusia și la criza din Ucraina a devenit mai reținută”

Moscova a salutat o „schimbare” în retorica oficială a Bulgariei față de Rusia și războiul din Ucraina, după venirea la putere a guvernului condus de premierul Rumen Radev, pe care îl consideră „mai moderat” și cu „elemente raționale”. 

Lovitură pentru turismul din Grecia, în plin sezon. Ce au descoperit autoritățile în urma unor controale

Sectorul turistic al Greciei se confruntă cu provocarea de a menţine reputaţia solidă a ţării, asigurând în acelaşi timp transparenţa preţurilor, aplicarea eficientă a legii şi o protecţie sporită împotriva formelor de fraudă tot mai prezente în online.

Recomandări
Șapte persoane arestate pentru atacul cu topoare asupra unei ambulanțe din Cluj. Ce spune DSU despre „ambulanța neagră”

Șapte persoane au fost arestate preventiv în urma incidentului șocant, petrecut în județul Cluj. O salvare în misiune a fost atacată de câțiva localnici cu bâte și topoare.

Cât a crescut nivelul Dunării la Cernavodă după scufundarea barjelor. Centrala va mai putea funcționa cel puțin nouă zile

Se văd primele efecte la Cernavodă după ce operațiunile pe Dunăre s-au încheiat. Nivelul apei a crescut cu 4 centimetri în dreptul pompelor de răcire ale Unității 2. 

Noi reguli pentru trotinetele electrice în București. Amenzi de până la 5.000 de lei pentru cei care le încalcă

Trotinetele electrice vor avea reguli mult mai stricte în București. Dacă în Sectorul 1, acestea au fost interzise în parcuri, și la locurile de joacă și Primăria generală pregătește un regulament nou, pentru cele de închiriat.