Apă până la genunchi în stațiile de metrou din Sofia, ca urmare a ploilor torențiale

×
Publicitate

O ploaie torenţială a transformat, luni seară, capitala Bulgariei într-o mică Veneţie. În mai puţin de o oră, o mulţime de străzi s-au transformat în canale, iar apa a năvălit în mai multe staţii de metrou.

Sofia nu mai avusese parte de asemenea inundaţii de câţiva ani.

Alungaţi de ploaie într-un pasaj, niște locuitori ai Sofiei au privit cu uimire cum scările se transformă într-o cascadă în miniatură. În altă parte, apa îi aştepta pe călători la capătul scărilor rulante care duc în subteran. Mai multe staţii de metrou din centrul oraşului au fost inundate, iar în unele apa ajungea până la genunchi.

Inundatii Sofia

Reţelele de socializare s-au umplut de poze şi filmări, în care apa se revarsă peste tot: din tavan, dinspre ieşire şi de pe peroanele staţiilor pe şine. Cu toate acestea, potrivit presei bulgăre, metroul a continuat să circule.

Nici la suprafaţă situaţia n-a fost mai bună. Canalizările au fost depăşite total şi o mulţime de străzi au fost inundate. Mai multe trasee de tramvai şi autobuz au fost deviate pentru a evita zonele cele mai afectate. În mai puţin de o oră, autorităţile au primit peste 170 de apeluri semnalând inundaţii.

Inundatii Sofia

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Citește și...
Reacția Rusiei după declararea armistițiului între Israel și Liban. Dmitri Peskov a ieșit public

Rusia salută armistițiul dintre Israel și Liban și speră la acorduri durabile pentru evitarea reluării războiului, a transmis oficial Kremlinul.

Petrolul s-a prăbușit pe bursele de mărfuri după anunțurile Iranului și al SUA. Barilul continuă să se ieftinească

Prețul petrolului a scăzut la 85 de dolari pe baril după ce Iranul a anunțat redeschiderea Strâmtorii Ormuz pe toată durata armistițiului.

Iranul a anunțat că Strâmtoarea Ormuz este „complet deschisă” în timpul armistițiului. Reacția lui Donald Trump

Iranul a anunțat vineri redeschiderea ”completă” a Strâmtorii Ormuz pe toată durata rămasă a armistiţiului, relatează AFP.

Recomandări
Iranul a anunțat că Strâmtoarea Ormuz este „complet deschisă” în timpul armistițiului. Reacția lui Donald Trump

Iranul a anunțat vineri redeschiderea ”completă” a Strâmtorii Ormuz pe toată durata rămasă a armistiţiului, relatează AFP.

Serviciile de pază sunt în alertă după ce Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea. A fost deschisă o anchetă

După ce președintele Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea, serviciile de pază și protecție au sporit gradul de alertă, însă nu au mobilizat echipe suplimentare.

„Nu ne vindem țara”: Grindeanu vrea lege pentru interzicerea privatizărilor. Scurt istoric al marilor privatizări PSD

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că social-democraţii vor iniţia un proiect de lege care să prevadă interzicerea vânzării de acţiuni de la companiile de stat performante. PSD stă la baza celor mai mari privatizări din România.