Andrei Șevcenko, aproape să fie ucis de una dintre dronele rusești: „Eram la 2 kilometri”

shevchenko, zelenski
Imago

Fostul mare fotbalist ucrainean Andrei Șevcenko a fost la un pas de a muri în timpul unui bombardament lansat de Rusia în Ucraina.

Fostul mare atacant al lui Chelsea și AC Milan, Andrei Șevcenko (foto dreapta), a fost aproape de a fi ucis de o dronă rusească, în timp ce se afla la Kiev în vizită la președintele Volodimir Zelenski.

La începutul acestei luni, el se afla din nou în Ucraina, în vizită la președintele Volodimir Zelenski, când o rachetă a dronă rusească s-a prăbușit în apropierea sa. "Eram la vreo 2 kilometri de locul în care a căzut una dintre bombe. Una dintre centralele electrice a fost lovită. Știm că rușii încearcă să ne atace infrastructura. Explozia a fost foarte puternică. Știam că asta se poate întâmpla atunci când mergi într-o zonă de război", a declarat Șevcenko pentru Sky Sports, citată de Daily Star.

Câștigătorul Balonului de Aur din 2004, care este cel mai bun marcator din toate timpurile al Ucrainei, s-a alăturat luptei țării sale împotriva invadatorilor ruși, făcând apeluri publice pentru pace și îndemnând agențiile de ajutorare, precum și guvernele occidentale, să își sporească contribuțiile pentru țara sa natală.

Andrei Șevcenko: „Oamenii suferă, dar sunt foarte uniți. Știm ce avem de făcut, știm cum să supraviețuim”

 

Citește și
vladimir putin
Putin a cerut părerea comandanților cu privire la războiul din Ucraina. ”Aș dori să aud propunerile voastre”

În ciuda ororilor care s-au abătut asupra compatrioților săi în ultimele 10 luni, Șevcenko spune că starea de spirit din Ucraina este "incredibilă" în acest moment.

"Oamenii suferă, dar sunt foarte uniți. Știm ce avem de făcut, știm cum să supraviețuim, știm că trebuie să fim uniți împreună. Când revine curentul electric în unele locuri, îți suni prietenii și îi inviți în casă, faci un duș, împarți ceva de mâncare. Asta fac oamenii, doar cooperează pentru a încerca să se ajute unii pe alții. Spiritul este incredibil, chiar și într-o situație atât de dificilă. Oamenii colaborează. Cred că există o forță în Ucraina, un spirit de neclintit. Nu avem de ales. Avem un obiectiv foarte clar: luptăm pentru pământul nostru, pentru viitorul nostru și acesta este un popor cu adevărat unit", a mai spus legendarul fotbalist Andrei Șevcenko.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Directorul CIA: Nu există dovezi că Vladimir Putin va folosi bombe nucleare tactice în Ucraina
Directorul CIA: Nu există dovezi că Vladimir Putin va folosi bombe nucleare tactice în Ucraina

Directorul CIA, William Burns, a declarat că nu vede "nicio dovadă clară în prezent" a planurilor Rusiei de a folosi arme nucleare tactice.

Putin a cerut părerea comandanților cu privire la războiul din Ucraina. ”Aș dori să aud propunerile voastre”
Putin a cerut părerea comandanților cu privire la războiul din Ucraina. ”Aș dori să aud propunerile voastre”

Preşedintele Vladimir Putin a solicitat propuneri de la comandanţii forţelor sale armate cu privire la modul în care cred aceştia că ar trebui să se desfăşoare campania militară a Rusiei în Ucraina, în timpul unei vizite la sediul operaţiunilor.

 

Andrei Șevcenko, interviu în lacrimi în presa britanică:
Andrei Șevcenko, interviu în lacrimi în presa britanică: "Datoria mea acum este să opresc uciderea copiilor nevinovați"

Andrei Șevcenko, 45 de ani, cel mai mare fotbalist din istoria Ucrainei, a vorbit în presa britanică despre situația dramatică în care se află țara sa după invazia armatei ruse.

Recomandări
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie

Anul 2026 nu va fi simplu, dar ar trebui să fie mai bun, a spus premierul Ilie Bolojan într-un bilanț al primelor 6 luni de guvernare.

Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina
Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina

Țările europene și-au declarat disponibilitatea de a trimite între 10.000 și 15.000 de soldați în Ucraina în primele șase luni după încetarea ostilităților, ca parte a garanțiilor de securitate, susține publicația germană Die Welt.

Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”
Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”

Pământenii care au intrat deja în 2026 l-au primit cu bucurie și focuri de artificii. Peste câteva ore va ajunge și la noi.