Alegeri parlamentare in Australia. Scorul este foarte strans, dar conservatorii considera ca pot forma guvernul

61817297

Sectiile de votare s-au deschis sambata in Australia in vederea alegerilor parlamentare, pentru a opta intre coalitia conservatoare aflata la putere, condusa de Malcolm Turnbull, si opozitia laburista, un scrutin legislativ cu rezultat foarte strans.

UPDATE 21:00 Premierul australian, conservatorul Malcolm Turnbull, s-a declarat increzator ca va putea forma un guvern in urmatoarele zile, in pofida absentiei unei victorii clare a partidului sau in alegerile legislative de sambata, relateaza AFP si DPA. "Putem sa avem incredere deplina ca vom putea forma o coalitie majoritara in viitorul parlament", a afirmat Turnbull in fata sustinatorilor sai la Sydney.


Pentru a castiga, premierul Malcolm Turnbull, 61 de ani, trebuie sa obtina 76 de locuri din totalul de 150 din Camera Reprezentantilor.


Rezultatele preliminare atesta insa o cursa foarte stransa intre tabara conservatorului Malcolm Turnbull si cea a laburistului Bill Shorten, 49 de ani. Canalul national de televiziune ABC, care anunta de obicei castigatorii alegerilor din Australia, a estimat ca fiind putin probabil ca rezultatul votului sa fie cunoscut sambata.


Circa 15,6 milioane de alegatori australieni au votat pentru a-i alege pe cei 150 de membri ai Camerei reprezentantilor si 76 de senatori.

UPDATE 17:00 Primele sondaje realizate sambata la iesirea de la urnele de vot in cadrul scrutinului legislativ din Australia atesta o cursa foarte stransa intre tabara conservatorului Malcolm Turnbull si cea a laburistului Bill Shorten, informeaza AFP.

Potrivit unui sondaj al Channel Nine realizat in 25 de circumscriptii care nu sunt considerate favorabile uneia sau alteia dintre tabere, coalitia conservatoare a premierului si tabara laburista au primit cate 50% din voturi.

Aceasta ancheta prezice, de asemenea, ca laburistii ar putea castiga opt sau noua locuri in camera inferioara a parlamentului, ceea ce nu ar fi totusi suficient pentru a le fi asigurata majoritatea necesara de 76 de locuri.

Un sondaj al Sky News prezice victoria pentru Malcolm Turnbull, cu 62% dintre alegatori care estimeaza ca el va castiga, comparativ cu numai 19% care il dau invingator pe Shorten.

Sectiile de votare s-au deschis sambata la orele 08.00 (vineri, 22.00 GMT) pentru cei aproape 15,6 milioane de alegatori chemati la urne pentru votul obligatoriu in aceasta tara imensa din Oceania. Ultimele sondaje indicau un usor avans al sefului guvernului, Malcolm Turnbull, asupra liderului opozitiei, fostul lider sindical Bill Shorten, 49 de ani, relateaza Agerpres.

Malcolm Turnbull, 61 de ani, sa legitimeze in aceste alegeri "puciul" intern din Partidul Liberal care i-a permis sa il alunge in septembrie de la putere pe Tony Abbott, al carui ministru era.

Bancher multimilionar, Malcolm Turnbull a insistat in ultimele zile asupra repercusiunilor economice internationale ale Brexitului, subliniind ca se impune mentinerea actualei directii.

De la instalarea la putere a laburistului Kevin Ruud in 2007, dupa un deceniu de "domnie" a liberalului John Howard, politica australiana a fost deosebit de agitata.

Premierul Kevin Ruud a fost rasturnat in 2010 de laburista Julia Gillard, inainte de a reveni la putere in 2013 si a o ceda din nou cateva luni mai tarziu, dupa alegeri parlamentare, lui Tony Abbott, si el alungat de la putere, in septembrie, de Malcolm Turnbull.

Votul este obligatoriu in Australia din 1924. Sunt in joc cele 150 de locuri din Camera Reprezentantilor si 76 ale Senatului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
Citește și...
Rusia cere reluarea urgentă a negocierilor 5+2 pentru Transnistria, acuzând blocajul Chișinăului și Kievului

Rusia cere reluarea cât mai curând posibil a negocierilor privind Transnistria în formatul 5+2, a declarat un diplomat rus de rang înalt, conform TASS.

Rusia a publicat o listă a companiilor din Europa care produc drone pentru Ucraina: „Posibile ținte pentru forțele armate”

Ministerul rus al Apărării a publicat pe 15 aprilie pe canalul său de Telegram liste ale unor companii din diverse țări, inclusiv din Europa, despre care Rusia susține că sunt implicate în producția de drone de atac pentru Ucraina.

Negocieri tensionate între SUA și Iran: blocada din Ormuz continuă, iar riscul escaladării rămâne ridicat

Tensiunile din Orientul Mijlociu rămân ridicate, în ciuda eforturilor diplomatice în curs.

Recomandări
Specialiștii români au dat verdictul după ce au analizat artefactele recuperate în Țările de Jos. Când vor reveni în România

Procesul celor trei olandezi suspectați că au furat Coiful de aur de la Coțofenești și brățările dacice a început în Țările de Jos. Noi imagini înregistrate de camerele de supraveghere arată că hoții ar fi stat în muzeu mai puțin de un minut. 

Surse: PSD vrea să îi dea ultimatum lui Ilie Bolojan: demisia până în 23 aprilie. Premierul a mers să discute cu Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan a discutat miercuri cu premierul Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni, timp de două ore, potrivit unor surse oficiale.

„Grădinița groazei” din Craiova aparține de Mitropolia Olteniei. „Educatoarea îi punea să se bată între ei”

Este anchetă la o grădiniță din Craiova, după ce mai mulți părinți au depus plângeri pe numele unei educatoare în vârstă de 27 de ani.