Alegeri în SUA. Pe cine a votat Donald Trump. „Da, am făcut-o”

62301752
AFP

Fostul preşedinte american Donald Trump a votat, marţi, în cadrul alegerilor intermediare care se desfăşoară în SUA, la un centru din Palm Beach, aflat în apropierea reşedinţei sale de la Mar-a-Lago, în Florida, relatează CNN.

Fostul preşedinte a spus că a votat pentru actualul guvernator republican al Floridei, Ron DeSantis, care candidează pentru un nou mandat. „Da, am făcut-o”, a declarat Donald Trump reporterilor când a fost întrebat, în faţa secţiei de vot, dacă a votat pentru DeSantis. „Cred că vom avea o noapte măreaţă şi este minunat”, a adăugat el.

Trump a votat la puţin timp după ora locală 11:30 la un centru de divertisment din Palm Beach, aflat la doar câteva minute distanţă de proprietatea sa de la Mar-a-Lago, acolo unde intenţionează, de altfel, să urmărească rezultatele alegerilor, alături de zeci de consilieri, aliaţi şi alţi politicieni republicani locali, potrivit News.ro.

El a sosit la vot împreună cu fosta primă-doamnă Melania Trump şi a răspuns la câteva întrebări după ce a ieşit.

Viitorul politic al fostului preşedinte ar putea depinde în mare măsură de rezultatele acestor alegeri de la jumătatea mandatului lui Joe Biden. Donald Trump a susţinut o serie de candidaţi în numeroasele curse electorale federale şi locale, mai ales în state-cheie. Eventuale eşecuri majore pentru candidaţii susţinuţi de Trump i-ar putea face mai dificilă campania pentru alegerile prezidenţiale din 2024, fostul preşedinte intenţionând să-şi anunţe o nouă candidatură peste o săptămână.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
România, din nou pe primul loc la mortalitatea rutieră în UE. Au fost 78 de decese la un milion de locuitori

În 2024, accidentele rutiere au curmat viaţa a 19.934 de persoane în UE, o scădere de 2,2% faţă de 2023 (20.384 de decese). România rămâne pe primul loc în UE privind numărul de decese.

Rubio respinge propunerea iraniană: „Nu putem tolera un sistem în care iranienii decid cine trece prin Ormuz"

Președintele american Donald Trump a avut luni o întâlnire cu echipa de securitate națională pe tema Iranului, în cadrul căreia a fost discutată o nouă propunere a Teheranului, a confirmat Casa Albă.

Bărbatul care a deschis focul la gala presei de la Casa Albă, pus sub acuzare pentru tentativă de omor asupra lui Trump

Cole Allen, în vârstă de 31 de ani, suspectat că a deschis focul sâmbătă seara la gala Cinei Corespondenților de la Casa Albă, a fost pus sub acuzare luni de un tribunal din Washington.

Recomandări
De câte voturi mai au nevoie PSD și AUR ca să dea jos Guvernul Bolojan. Aritmetica din spatele moțiunii de cenzură

PSD și AUR se aliază pentru a răsturna Guvernul Bolojan. Dacă săptămânile trecute Sorin Grindeanu jura că nu va face pact cu George Simion, astăzi a dat totul uitării, de dragul unei moțiuni de cenzură.

Deficitul în primele trei luni este de două ori mai mic față de anul trecut. A scăzut la 22 de miliarde de lei

Finanțele țării par să intre pe un parcurs ceva mai stabil. Statul și-a crescut veniturile cu 12% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce cheltuielile, deși rămân ridicate, sunt sub nivelul de anul trecut. 

Vacanța de vară, mai scumpă. Companiile aeriene anunță creșteri de tarife, de la câteva procente, la 30 de euro pe bilet

Se conturează tot mai tare o criză a kerosenului. Operatorii aerieni din România anunță deja scumpiri, iar mari companii din Europa anulează zboruri programate în următoarele luni.