394 de români s-au întors în weekend în țară, prin intermediul MAE. De unde au fost aduși

Aeroport Otopeni

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că, sâmbătă şi duminică, au revenit în ţară 394 de cetăţeni români.

Dintre aceștia, 146 au venit din Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, 138 din Regatul Ţărilor de Jos, 101 din Regatul Spaniei şi 9 din Republica Tunisiană.

Acţiunea face parte din seria demersurilor comune ale Ministerului Afacerilor Externe, ale Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor şi ale Ministerului Afacerilor Interne, pentru facilitarea revenirii în ţară a cetăţenilor români aflaţi în străinătate şi care au fost afectaţi de măsurile de restrângere a transportului aerian adoptate în contextul gestionării pandemiei de COVID-19.

Printre cetăţenii români care au revenit în ţară se regăsesc cei care se aflau în imposibilitatea de a-şi prelungi şederea pe teritoriul statelor respective, precum şi un caz medical.

MAE precizează că revenirea în ţară a fost asigurată prin intermediul a două curse aeriene speciale operate de compania Tarom şi alte două curse aeriene speciale operate de către companii private, pe rutele Bucureşti - Madrid - Bucureşti, Bucureşti - Amsterdam - Bucureşti, Bucureşti - Londra - Bucureşti, respectiv Bucureşti - Tunis - Bucureşti.

Citește și
Medicii români, alarmați de numărul mare de infectări
În ce condiții se pot lua iar măsuri restrictive. Anunțul făcut de ministrul Sănătății
Ce arată o investigație despre „vulnerabilitatea premierului Ciolacu”

Demersurile autorităţilor române au permis şi revenirea unor cetăţeni străini rezidenţi în România - 12 cetăţeni tunisieni, zece cetăţeni spanioli, şapte britanici, doi italieni, un cetăţean al Republicii Moldova, un croat, un american, un olandez, un japonez şi un cetăţean al Republicii Cote D'Ivoire.

Se reiau zborurile către Italia și Franța

 

Italia, Irlanda, Finlanda, Estonia şi o parte a Franţei au fost incluse pe lista ”zonelor verzi”, astfel încât persoanele care vin din aceste ţări nu mai trebuie să se izoleze la domiciliu şi poate fi reluat traficul aerian.

Premierul Ludovic Orban a convocat, luni, Comitetul Național pentru Situații de Urgență care a adoptat hotărârea nr. 31 prin care a fost actualizată lista statelor exceptate de la aplicarea măsurilor de carantină/izolare.

Excepția se aplică persoanelor asimptomatice care sosesc în România din statele aflate pe listă.

Astfel, au fost adăugate încă cinci state: Finlanda, Italia, Estonia, Irlanda și teritoriul european al Franței (Franța metropolitană).

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO L-au călcat pe nervi! Ce a făcut Ronaldo după ce fanii adverși au scandat numele lui Messi
VIDEO L-au călcat pe nervi! Ce a făcut Ronaldo după ce fanii adverși au scandat numele lui Messi
Citește și...
Nelu Tătaru: S-ar putea să ajungem într-o lună de zile să pierdem tot ce am câștigat până acum
Nelu Tătaru: S-ar putea să ajungem într-o lună de zile să pierdem tot ce am câștigat până acum

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a condamnat, luni, atitudinea celor care "instigă" la nerespectarea măsurilor de prevenire a transmisiei virusului SARS-CoV-2, considerând că "politicul a venit prea repede peste medical", scrie Agerpres.

În ce condiții se pot lua iar măsuri restrictive. Anunțul făcut de ministrul Sănătății
În ce condiții se pot lua iar măsuri restrictive. Anunțul făcut de ministrul Sănătății

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat, luni seară, că în aceste zile asistăm la o creştere a numărului de cazuri de COVID-19, având o transmitere comunitară accentuată.

Muncitorii români din Germania, la baza celui mai întins focar de COVID-19 din Europa
Muncitorii români din Germania, la baza celui mai întins focar de COVID-19 din Europa

Jumătate dintre cei 1.330 de angajați ai abatorului din Germania depistați cu COVID-19 sunt români.

Recomandări
EURO 2024: România, dueluri de foc în Grupa E, cu Belgia, Slovacia și câştigătoarea play-off-ului B
EURO 2024: România, dueluri de foc în Grupa E, cu Belgia, Slovacia și câştigătoarea play-off-ului B

Echipa națională de fotbal a României și-a aflat, sâmbătă, adversarele din grupele EURO 2024. Selecționata lui Edi Iordănescu va avea parte de meciuri tari în această rundă a turneului final.

„Persoane cu insulină în bagaje / Fără mâncare”. Mărturiile românilor care au rămas blocați pe aeroportul din Munchen
„Persoane cu insulină în bagaje / Fără mâncare”. Mărturiile românilor care au rămas blocați pe aeroportul din Munchen

Peste o sută de români, plecați la muncă sau în vacanță în Germania, au rămas blocați pe aeroportul din Munchen, din cauza ninsorilor puternice și a viscolului.

SUA nu vor permite „în niciun caz” alungarea palestinienilor din Fâșia Gaza, spune vicepreședinta Kamala Harris
SUA nu vor permite „în niciun caz” alungarea palestinienilor din Fâșia Gaza, spune vicepreședinta Kamala Harris

SUA nu vor permite „în niciun caz” strămutarea forțată a palestinienilor din Gaza și Cisiordania, a declarat sâmbătă vicepreședinta Kamala Harris, acesta fiind un mesaj către trupele israeliene care luptă împotriva Hamas.