Samsung ar putea să ia locul iPhone din cauza tarifelor vamale impuse de Trump. Nu se va întâmpla însă peste noapte

Samsung vs iphone
Shutterstock

Există o diferență esențială între un iPhone și un telefon Samsung Galaxy care poate conta acum mai mult ca oricând: Unul a fost probabil asamblat în China, în timp ce celălalt a fost probabil produs în Vietnam, India sau Coreea de Sud.

Samsung, spre deosebire de Apple, nu se bazează foarte mult pe China pentru producția de smartphone-uri, un detaliu care a devenit din ce în ce mai relevant pe măsură ce Statele Unite și China au fost angajate într-un război comercial care a dus la tarife vamale de cel puțin 145% pe importurile chinezești, cu unele excepții. Deși Apple a transferat o parte din producție în alte regiuni, cum ar fi India, estimările din aprilie ale Wedbush Securities indică faptul că 90% din producția de iPhone este încă în China, arată CNN.

Amânarea nu e indefinită

Smartphone-urile și alte dispozitive și componente tehnologice selectate intră sub incidența excepțiilor de la tarifele reciproce propuse de Trump, ceea ce a fost văzut ca o amânare pentru Apple și alți producători de telefoane. Dar administrația promite, de asemenea, că un pachet diferit de tarife comerciale care vizează în special semiconductorii - componentele care alimentează electronicele - urmează să apară în curând.

Samsung, cel mai mare producător de smartphone-uri din lume după cota de piață, conform estimărilor unor analiști, cu siguranță nu este imună la tarife sau la impactul economic pe care acestea l-ar putea aduce. Dar, de asemenea, nu depinde de o țară care a fost cea mai mare țintă a ofensivei tarifare a lui Trump pentru a-și produce smartphone-urile, ceea ce înseamnă că s-ar putea să nu fie nevoită să renunțe la operațiunile sale cu dispozitive mobile pe scară largă, în cazul în care tarifele pentru smartphone-urile din China ar face ca prețurile să crească vertiginos.

Avantajul este, da, că nu se confruntă cu orice număr nebunesc cu care ne confruntăm în prezent", a declarat Gerrit Schneemann, analist senior pentru Counterpoint Research care acoperă industria smartphone-urilor.

Citește și
OnePlus 13
Cele mai noi smartphone-uri lansate în 2025. Modelele scoase la vânzare de OnePlus, Samsung și Redmi

Dar asta nu înseamnă că Samsung va obține un avantaj imediat, a adăugat Schneemann.

În același timp, nu există o linie directă pentru a transforma acest lucru într-o creștere exponențială a vânzărilor", a spus el.

Tarifele comerciale impuse de Trump Chinei ar putea zdruncina industria tehnologică

Industria tehnologică se bazează pe vasta rețea chineză de furnizori de componente și facilități de asamblare pentru a produce în masă dispozitive de consum precum smartphone-uri, laptopuri și monitoare. Unele dintre aceste dispozitive sunt scutite de tarifele reciproce, însă multe gadgeturi nu sunt scutite, inclusiv consolele de jocuri video și căștile.

Tensiunile comerciale dintre cele două mari puteri economice au crescut din nou luni, când Beijingul a amenințat cu măsuri reciproce împotriva oricărei țări care restricționează comerțul cu China pentru a calma Statele Unite. La începutul acestei luni, administrația Trump a emis o suspendare de 90 de zile în ceea ce privește tarifele reciproce împotriva majorității țărilor, cu excepția Chinei.

Analiștii de la Wedbush Securities, conduși de directorul general Dan Ives, au scris într-o notă din 20 aprilie că negocierile cu China trebuie să aibă loc "cât mai curând posibil" de dragul "piețelor, lumii tehnologiei și economiei SUA".

„În caz contrar, acest război tarifar și comercial va provoca daune majore creșterii economice, crescând în același timp inflația... și lăsând lumea tehnologiei cu multe întrebări și fără răspunsuri pentru a-și planifica strategia viitoare", se arată în notă.

Apple, având în vedere dependența sa de China, a fost un punct central al problemelor tarifare ale industriei tehnologice, analiștii de la UBS estimând că prețul unui iPhone 16 Pro Max asamblat în China ar putea crește cu 800 de dolari. Această estimare a fost făcută înainte ca Trump să spună că smartphone-urile sunt scutite de tarifele reciproce. Doar 5% din iPhone-uri sunt fabricate în Vietnam și India, în timp ce alte 5% sunt produse în alte țări, potrivit Wedbush.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO "Cum poți să fii atât de frumoasă?". Cea mai atrăgătoare sportivă din lume a renunțat la machiaj, iar fanii au fost impresionați
FOTO "Cum poți să fii atât de frumoasă?". Cea mai atrăgătoare sportivă din lume a renunțat la machiaj, iar fanii au fost impresionați
Citește și...
Schimbare majoră. Compania activă în România care renunță la plățile cash
Schimbare majoră. Compania activă în România care renunță la plățile cash

Wizz Air a anunțat că elimină plăţile în numerar la bordul aeronavelor sale începând cu 1 aprilie 2025, toate achiziţiile urmând să se realizeze exclusiv cu cardul şi prin metode contactless precum Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay şi Google Pay.

Cele mai noi smartphone-uri lansate în 2025. Modelele scoase la vânzare de OnePlus, Samsung și Redmi
Cele mai noi smartphone-uri lansate în 2025. Modelele scoase la vânzare de OnePlus, Samsung și Redmi

În ediția de luni a emisiunii iLikeIT sunt prezentate câteva telefoane intersante,  cum ar fi cele de OnePlus, Samsung și Redmi.

Samsung a lansat seria Galaxy S25. Ce specificații au noile telefoane, cu un preț de pornire de 800 de dolari
Samsung a lansat seria Galaxy S25. Ce specificații au noile telefoane, cu un preț de pornire de 800 de dolari

Seria Samsung Galaxy S25 a fost lansată miercuri în San Jose, California. Noua gama de telefoane high-end are prețuri începând de la 800 de dolari.

WhatsApp nu va mai funcționa pe aceste telefoane, din februarie. Milioane de utilizatori de iPhone și Samsung vor fi afectați
WhatsApp nu va mai funcționa pe aceste telefoane, din februarie. Milioane de utilizatori de iPhone și Samsung vor fi afectați

Aplicația WhatsApp nu va mai funcționa pe unele telefoane din luna februarie. Pe listă sunt inclusiv modele iPhone, Samsung și Huawei, scrie Profit.ro.

O mare companie face concedieri masive. Mii de oameni vor fi dați afară, „pentru îmbunătăţirea eficienţei”
O mare companie face concedieri masive. Mii de oameni vor fi dați afară, „pentru îmbunătăţirea eficienţei”

Gigantul sud-coreean Samsung Electronics face concedieri în sud-estul Asiei, Australia şi Noua Zeelandă, ca parte a planului de a renunţa la mii de angajaţi la nivel global, au declarat pentru Bloomberg surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Recomandări
LIVE TEXT | Rezultate finale BEC la alegerile prezidențiale 2025: Nicușor Dan a câștigat cu 53,6%. George Simion - 46,4%
LIVE TEXT | Rezultate finale BEC la alegerile prezidențiale 2025: Nicușor Dan a câștigat cu 53,6%. George Simion - 46,4%

România a votat astăzi, 18 mai 2025, în cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale, pentru a decide între George Simion și Nicușor Dan.

Nicușor Dan despre situația economică a României, creșterea taxelor și măsuri de redresare economică
Nicușor Dan despre situația economică a României, creșterea taxelor și măsuri de redresare economică

Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale 2025 și se pregătește să preia mandatul de președinte al României pentru următorii cinci ani.

Cum a întors Nicușor Dan rezultatul din primul tur. Factorii care au contribuit la câștigarea alegerilor prezidențiale
Cum a întors Nicușor Dan rezultatul din primul tur. Factorii care au contribuit la câștigarea alegerilor prezidențiale

Candidatul independent Nicușor Dan a câștigat, duminică, alegerile prezidențiale din România, după ce, în primul tur, contracandidatul George Simion s-a impus cu un avans de proporții.