Producătorul BBC Simon Blakeney, la iLikeIT. Cum a fost filmat spectaculosul documentar Dinastii

×
Publicitate

George Buhnici ne vorbește astăzi despre unul dintre cele mai spectaculose documentare din acest an, ”Dinastii”, realizat de o echipă BBC.

Pelicula urmărește de-aproape viețile a cinci specii de animale pe care de dispariție, iar toate aceste filmări au fost posibile doar cu ajutorul tehnologiei de ultima ora.

Invitat în studioul iLikeIT a fost Simon Blakeney, producător la BBC.

George Buhnici: Ce este atât de special la acest proiect?
Simon Blakeney: ”Ideea a fost ca, în loc să prezentăm mai multe animale, la modul general, să ne concentrăm doar pe câteva. Am avut în vedere evoluția acestor familii de animale, iar cele vizate au fost cimpanzei, lei, tigri, câini sălbatici și pinguini.”

George Buhnici: Care a fost tehnica specială pe care ați folosit-o?
Simon Blakeney: ”Producătorii și cameramanii au fost nevoiți să care camere de luat vederi foarte mari, care filmează la rezoluții foarte mari, de 4, 5 sau 6K. Adâncimea de câmp este atât de mică iar ei au fost nevoiți să fie foarte atenți și să se miște suficient de mult, mai ales că animalele se mișcă de colo colo.”

George Buhnici: Cum ați reuși să supraviețuiți și să filmați, în condițiile în care unele animale sunt foarte periculoase, mai ales dacă intri în, hai să zicem, casa lor.
Simon Blakeney: ”Păi trebuie să înveți să le respecți și întotdeauna păstram o distanță. Uneori ele veneau spre noi, însă noi niciodată nu ne duceam prea aproape de ele. Asta e tot ce a trebuit să facem, să ne asigurăm că nu ne văd ca pe o amenințare și că nu intrăm pe teritoriul lor. Am învățat care era locul în care trebuiam să fim și care era locul în care NU trebuia să fim.”

George Buhnici: O ultimă întrebare, care este mai mult o curiozitate. Cât spațiu de stocare ocupă aceste filmări, la final?
Simon Blakeney: ”Pentru un singur episod se adunau 21 de TB, deci este un volum uriaș de date.”

Mai multe detalii despre documentarul Dinastii găsiți pe site-ul oficial BBC Earth.

VIDEO: Secvență din ”Dinastii” - momentul în care un leu este atacat de hiene. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Compania din China care a adus tradiționalele piese lego în epoca digitală. Ce este MakeBlock

Tehnologia face parte tot mai mult din viețile noastre. Pune stăpânire chiar și pe jucăriile copiilor.

În SUA și Canada au apărut căprioarele electronice. La ce sunt folosite

Ştiţi ce sunt E-căprioarele? Ei bine, nişte căprioare electonice, care le ajută pe suratele lor din carne şi oase să rămână în viaţă.

iLikeIT. Jocul săptămânii este Civilization 6: strategie, istorie şi politică

Strategie, istorie şi politică. Asta înseamnă Civilization 6. Este un joc de strategie ușor atipic, deoarece nu se joacă în viteză, ci .... tură cu tură, ca la șah.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.