UE introduce taxe vamale mai mari pentru produsele americane. Ce se va scumpi

61878461

Măsurile de răspuns ale Uniunii Europene la tarifele introduse de administraţia Trump vor intra în vigoare vineri, 22 iunie, a anunţat miercuri Comisia Europeană, informează AFP şi Reuters.

Executivul european a precizat că a adoptat, în mod formal, o lege prin care sunt introduse tarife vamale suplimentare de 25% pentru o listă de produse americane în valoare de 2,8 miliarde euro, listă care include produse precum jeans, bourbon sau motociclete.

Decizia Comisiei Europene vine după ce administraţia Trump a anunţat că a introdus tarife vamale suplimentare în valoare de 25% pentru importurile de oţel şi de 10% pentru importurile de aluminiu. După ce iniţial a beneficiat de o scutire temporară, Uniunea Europeană a văzut cum aceste tarife vamale se aplică şi pentru oţelul şi aluminiul său, începând de la 1 iunie 2018.

"Decizia unilaterală şi nejustificată a SUA de a introduce tarife vamale nu ne lasă altă alegere. Răspunsul nostru este unul măsurat, proporţional şi în linie cu prevederile OMC. Dacă SUA elimină tarifele sale, măsurile noastre vor fi şi ele eliminate", a declarat comisarul european pentru Comerţ, Cecilia Malmström.

Comisia Europeană subliniază că măsurile sale au fost luate pe baza valorii exporturilor UE de oţel şi aluminiu afectate de măsurile americane. Aceste exporturi au o valoare de 6,4 miliarde euro. Comisia Europeană a decis să vizeze imediat importuri americane în valoare de 2,8 miliarde euro urmând ca ulterior să fie adoptate măsuri şi pentru restul de 3,6 miliarde euro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Robor la 3 luni a stagnat. Ceilalţi indici au crescut cu 0,03 puncte procentuale

Robor la 3 luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor în lei cu dobânda variabilă, a rămas la nivelul înregistrat marţi, respectiv 2,93% pe an.

Isărescu avertizează: dobânzile la credite vor mai creşte. Planul BNR

Guvernatorul BNR a vorbit despre politica monetară şi credite la o conferinţă „Black Sea and Balkans Security Forum” care a avut loc pe 14 iunie la Constanţa.

Robor la 6 luni a crescut la 3,07%, cel mai mare nivel din ultimii 4 ani

Indicele Robor la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a stagnat la 2,93%, dar indicele Robor la şase luni a crescut la 3,07%, cel mai mare nivel din ultimii patru ani.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.