Tot mai multi romani, dispusi sa plece in alt oras pentru a-si gasi serviciu. Pot primi de la stat 12.500 de lei

×
Publicitate

Somerii din zonele sarace ale tarii au inceput sa se intereseze tot mai mult de banii pe care ii pot primi de la stat daca merg sa lucreze departe de casa.

Ei pot incasa pana la 12.500 de lei daca isi gasesc o slujba la o distanta mai mare de 50 de kilometri. Cei abia angajati primesc o subventie pentru chirie - in anumite conditii.

Consilier profesional, catre un somer: "Daca va faceti aceasta mutatie beneficiati de o subventie, pe banii vechi 125 milioane."

consilier profesional

La 55 de ani, acest barbat dintr-o comuna din Iasi vrea sa se angajeze cat mai repede. Este hotarat sa se mute la Vaslui si sa lucreze in agricultura. Pentru ca pleaca departe de casa va lua si prima de instalare de 12.500 de lei sau va accepta ca statul sa-i plateasca 900 de lei, bani de chirie pentru trei ani. Prima de instalare se acorda jumatate la angajare si restul dupa un an de activitate.

Iulian Zaharia, somer: "Imi caut loc de munca, am o promisiune la Vaslui. Sotia e asistenta maternala, nu are cum sa plece, dar eu singur plec.''

Stimulentele financiare fac parte din pachetul antisaracie pregatit de guvernul Ciolos. Acest set, numit Planul National de Mobilitate, include judetele Iasi, Vaslui, zonele Valea Jiului si Rosia Montana.

Consilier professional, catre un somer: "In cazul in care va angajati la Iasi veti primi bani pentru a va deconta transportul dus-intors.''

Reporter: "Ati gasit acum ceva? Un loc de munca?"
Somer: "Da, la Letcani, la filatorie ceva sa caut."
Reporter: "La ce distanta?"
Somer: "Foarte mare, 60 de km si ceva.''

Pentru a primi banii de la stat, persoanele care se angajeaza trebuie sa aiba un contract de munca pe cel putin un an si sa nu-si dea demisia la scurt timp, iar somerii care s-au angajat de la inceputul anului vor primi o subventie de activare de 500 de lei.

Consilier profesional, catre un somer: ''Banii vor veni luna urmatoare.''

Si angajatorii primesc subventii mai mari: 900 de lei, timp de un an, pentru fiecare angajat.

Ing. Milies Milica, administrator ferma: "Angajam si am angajat mecanizatori, specialisti in productia de seminte. Nu stiu daca toti angajatorii stiu de aceste facilitati.''

Adriana Sirghie, purtator de cuvant AJOFM Iasi: ''Prima de incadrare, activare, instalare sau relocare au facut ca persoanele aflate in cautarea unui loc de munca sa fie interesate de aceste noi stimulente.''

Doar in judetul Iasi sunt aproape 13.500 de persoane fara loc de munca.

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
România va avea din această vară un nou port. Mizează pe cerealele Ucrainei și pe reconstrucția post-război

Portul din zona liberă Sulina se apropie de momentul în care va deveni complet operațional, după finalizarea principalelor lucrări de infrastructură.

Irineu Darău, cataloghează drept „mituri” ideea că România nu are nevoie de banii din programul SAFE

Ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău, cataloghează drept „mituri” ideea că România nu are nevoie de banii din programul SAFE. 

România rămâne pe lista investitorilor, dar ratingul de țară depinde de politicieni. Ce ar însemna statutul de țară „junk”

România riscă să fie retrogradată în categoria țărilor nerecomandate investițiilor din cauza crizei politice, dacă aceasta se prelungește. 

Recomandări
Au început consultările oficiale la Cotroceni. Ce a discutat PSD cu Nicușor Dan

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat pentru luni consultări cu partidele şi formaţiunile politice parlamentare în vederea desemnării candidatului la funcţia de prim-ministru.

Pe cine ar vrea Nicușor Dan să desemneze premier. Două variante de tehnocrați luate în calcul - Surse

Radu Burnete și Delia Velculescu sunt numele de premier tehnocrat luate în calcul de Nicușor Dan înainte de consultările cu partidele politice, au declarat surse politice pentru Știrile ProTV.

Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.