Pe ce cheltuie românii salariile. Doar 16 lei pe lună pentru sănătate și educație

×
Publicitate

16 lei. Doar atat dă lunar o familie din Romania pentru investiții, iar pentru sănătate și educație și mai puțin. Asta arată datele oficiale de la Institutul Național de Statistică.

Veniturile medii ale unei familii din România au urcat în doar doi ani cu aproape un sfert din valoarea pe care o aveau acum 2 ani. În paralel, au crescut însă şi cheltuielile cu peste 20 de procente. Aşa se face că din 3.300 de lei încasaţi, aproape 2800 se evaporă la finalul lunii.

Iar când vine vorba de cheltuit bani, aceste statistici arată că nu facem decât să consumăm. În magazine se duc peste 1900 de lei, e o creştere cu aproape 300 de lei din 2015.

În privința dărilor, o cincime din bani îi dăm pe taxe, impozite, contribuţii. Acum doi ani procentul era mai mic. Investiţiile în schimb, doar 16 lei pe luna, sunt şi la nivelul gospodăriei cam ca ale statului - adică la pământ şi în continuă scădere din păcate.

La cumpărături, în schimb, cei mai mulţi bani se duc pe mâncare. De remarcat ar fi că procentul a scăzut faţă de 2015, însă a crescut cel al sumelor alocate ţigărilor şi alcoolului. Hainele sunt tot mai des pe listele de cumpărături, iar facturile consumă peste 15 procente din buget.

Mai mari sunt cheltuielile cu mobilă în ultimii doi ani, dar şi cu distracţia. Banii daţi pentru educaţie au rămas, se pare, în marja de eroare statistică de 0,4%.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Guvernul nu renunţă la măsurile ce ar duce la scăderea tuturor salariilor şi chiar vrea taxe noi

După două zile de negocieri cu sindicaliştii, Guvernul nu renunţă la trecerea contribuţiilor sociale de la angajator la angajat. Măsură este menită să adune mai mulţi bani la fondul de pensii, spun liderii Coaliţiei de Guvernare.

Ce i-a sfătuit Mugur Isărescu pe bancheri. Avocații specializați în litigii bancare îl contrazic

Bancherii trebuie să negocieze mai bine cu clienţii ca să-şi scadă costurile de judecată.

Un lanț de magazine second-hand din Olanda vine în România. Ce produse va vinde

O rețea de magazine produse second-hand din Olanda intră în România prin franciză.

Recomandări
Transportatorii cer Parlamentului să plafoneze adaosul comercial la carburanți și să modifice legea. Acuză marje excesive

Federaţia Operatorilor Români de Transport (FORT) cere Parlamentului să modifice Legea 162/2026 şi să introducă un control real al plafonării adaosului comercial la carburanţi, a declarat preşedintele organizaţiei, Beniamin Lucescu.

Taxă nouă pentru dezvoltatorii imobiliari. Cum ar urma să fie folosiți banii și ce prevede noul Cod al Urbanismului

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, anunță o nouă taxă locală pentru dezvoltatorii imobiliari. Mecanismul ar urma să coreleze proiectele rezidențiale cu investițiile necesare în infrastructura publică.

Bolojan, despre banii datorați sportivilor, după mesajul lui David Popovici: „Întotdeauna s-au făcut aceste alocări”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, la Timişoara, referitor la datoriile statului către sportivii de performanţă, că, atunci când au fost stabilite premii din buget, "întotdeauna s-au făcut aceste alocări" de fonduri pentru plata lor.