Doar unul din 4 angajati romani va lua prima de Craciun. In ce domenii sunt cele mai mari bonusuri

×
Publicitate

Sarbatorile vin cu vesti amestecate pentru romani. Doar una din patru companii isi va rasplati angajatii de Craciun. Fie ca vorbim de bani sau de cadouri, patronii darnici sunt anul acesta la jumatate fata de 2011.

Iar bonusurile sunt mai mici de la an la an si nu trec de 900 de lei. Doar in cazul multinationalelor lucrurile stau mai bine.

Salariatii acestei companii de telecomunicatii se pot considera norocosi. Anul acesta de sarbatori, sefii le vor da bani.

"Oferim un bonus care este 5% din salariul anual. Si anul trecut am facut, si acum doi ani. Este parte a contractului colectiv de munca"
, a declarat Iulia Iliescu, directorul HR al unei companii de telecomunicatii.

Din pacate, in ultimii ani, pentru majoritatea angajatilor primele s-au transformat in mici atentii.

Cel putin asta reiese din ultimul studiu realizat de Price Waterhouse Coopers, care remarca si ca tot mai putini oameni primesc bani gheata in detrimentul unui cos cu bunatati de sezon.

Procentul celor darnici, dar si valoarea primei sunt in scadere arata acelasi studiu. Concret, in 2011, Mosul a ajuns la 40% dintre companii si a scos din sac prime de pana-n 1.000 de lei.

In multinationale lucrurile stau diferit: 70% dintre sefi le vor vira subalternilor anumite sume in ajun de Craciun. Restul de 30% dintre companii acorda cadouri simbolice sau cu o valoare mai consistenta.

De pilda, dintr-o firma care se ocupa cu studii de piata, oamenii vor pleca acasa cu daruri si bonuri valorice in medie de 150 de lei. Angajatii loiali au parte si de alte surprize.

Un alt soi de rasplata se poate tranduce in zile libere in perioada sarbatorilor. De cealalta parte, in sectorul bugetar cel mai probabil angajatii ministerelor si ai primariilor se vor multumi cu mici atentii din partea colaboratorilor.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Fitch: SUA risca sa intre in RECESIUNE daca politicienii nu vor reusi sa evite "prapastia fiscala"

SUA risca sa intre in recesiune, afectand cresterea economica mondiala, daca politicienii de la Washington nu vor reusi sa ajunga la un acord pentru a evita cresterile de taxe si reducerile de cheltuieli.

Georgescu: Un nou acord cu FMI va fi discutat in ianuarie si se va aproba in februarie

Ministrul Finantelor Publice, Florin Georgescu, a declarat ca Misiunea FMI de evaluare va reveni la Bucuresti la mijlocul lunii ianuarie, cand se va face ultima analiza a acordului in derulare si se vor negocia conditiile noii intelegeri.

Tara cu unele dintre cele mai frumoase palate din lume ia o decizie radicala pentru a supravietui

Guvernul spaniol se pregateste sa vanda un palat, construit acum 100 de ani, situat in centrul cartierului de business din Madrid, in cadrul unui proiect de valorificare a 100 de proprietati imobiliare premium.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.