Premierul vrea sa informatizeze padurile, pentru a reduce defrisarile. Planul prin care s-ar putea opri specula cu terenuri

×
Codul embed a fost copiat

Un impuls pentru cei care isi doresc sa faca agricultura si reducerea speculei cu terenuri: iata ce are in plan premierul Dacian Ciolos.

 

 Seful Guvernului a anuntat miercuri ca, in cel mult o luna, Guvernul va propune o serie de masuri menite sa limiteze vanzarea terenurilor agricole, si sa incurajeze achizitiile de terenuri de catre cei care doresc sa le lucreze.

"Ne gandim inclusiv la anumite termene minimale de la care, dupa ce s-a cumparat un teren, el sa poata fi dat in folosinta tocmai pentru a incuraja achizitiile de terenuri din partea celor care doresc sa le lucreze", a spus premierul.

In ceea ce priveste defrisarile ilegale, Ciolos a transmis ca va fi creata Garda Forestiera - un organ de control care se va angaja in lupta impotriva dezastrului din paduri, dar si de masuri privind amenjamentele silvice.

Citește și
zona cu pamant arid
Defrisarile masive transforma sudul Romaniei in DESERT. Proiectul de 5 MIL. euro care ar putea salva padurile

"Asta inseamna un plan de mentinere si intretinere a parcelelor de paduri pe mai multi ani pe baza carora se pot face taierile. Si acolo sunt chiar ilegalitati in modul de elaborare a acestor planuri si apoi de implementarea lor, si aici pregatim o serie de masuri care vor duce la o mai mare transparenta pentru orice cetatean legat de modul in care sunt exploatate padurile. Aici, vrem sa ajungem la o informatizare a acestui sistem pentru a urmari nu numai circulatia materialului lemnos pe drumuri, ci, inclusiv din momentul plantarii, a mentinerii acelor parcele. Toate obligatiile, cine si ce obligatii are de la inceput pana la sfarsit. Am cerut sa avem o legislatie astfel incat, pe fiecare parcela pe care se exploateaza material lemnos, sa avem la capatul parcelei o pancarta pe care sa scrie foarte clar in baza carei autorizatii se fac taieri, ce anume se taie, ce cantitate de material lemnos”, a declarat Ciolos.

Articol recomandat de sport.ro
Americanii cheltuiesc o sumă incredibilă pentru a ne lua medalia Anei Bărbosu: când e așteptată decizia
Americanii cheltuiesc o sumă incredibilă pentru a ne lua medalia Anei Bărbosu: când e așteptată decizia
Citește și...
"Hotii" de paduri au invatat sa imite natura pentru a-si ascunde defrisarile ilegale. Cum dispar tone de lemne din Romania

Lacomia celor care distrug padurile nu cunoaste margini. Mai nou, indivizii dubiosi, unii dintre ei chiar proprietarii unor fonduri forestiere, au gasit o metoda prin care sa fure si mai mult lemn.

Defrisarile masive transforma sudul Romaniei in DESERT. Proiectul de 5 MIL. euro care ar putea salva padurile
Defrisarile masive transforma sudul Romaniei in DESERT. Proiectul de 5 MIL. euro care ar putea salva padurile

Romsilva cumpara teren agricol pe care vrea sa planteze copaci, pentru a mari suprafetele de padure din Romania. Oficialii au alocat pentru acest nou program cinci milioane de euro.

Noua metoda prin care se pot opri defrisarile ilegale de paduri din tara. Ce pasi trebuie urmati pentru a face o sesizare
Noua metoda prin care se pot opri defrisarile ilegale de paduri din tara. Ce pasi trebuie urmati pentru a face o sesizare

Defrisarile ilegale sau suspecte pot fi sesizate de acum inainte pe o noua platforma online. Greenpeace a lansat joi salvezpadurea.ro, unde oricine poate raporta direct catre autoritati orice caz de masacrare a naturii.

Recomandări
Reportaj BBC: Frică și furie în fața
Reportaj BBC: Frică și furie în fața "bătăliei pentru sufletul democrației românești"

Ultimul vot a fost anulat din cauza presupusei ingerințe rusești. Acum, românii se tem de ceea ce s-ar putea întâmpla în luna mai, scrie BBC.

Ministrul de Interne, precizări despre problema includerii României în Visa Waiver. Decizia luată de administrația Trump
Ministrul de Interne, precizări despre problema includerii României în Visa Waiver. Decizia luată de administrația Trump

Ministrul Predoiu a precizat că evaluarea în curs a programelor legate de migrație, realizată de noua administrație americană, nu vizează în mod direct România sau programul Visa Waiver.

„România, te iubesc!” Cum stăm la capitolul arheologie, într-o țară a vestigiilor
„România, te iubesc!” Cum stăm la capitolul arheologie, într-o țară a vestigiilor

Astăzi, de la ora 18:00, putem urmări o nouă ediție a emisiunii „România, te iubesc!”.