Guvernul a decis. Modalitatea prin care va fi restituita taxa auto, contestata la tribunal

61468518

Sumele care trebuie restituite de stat, conform hotararilor judecatoresti, reprezentand taxa auto, dobanda aferenta, cheltuielile de judecata si alte sume, devenite executorii pana in decembrie 2015, vor fi platite doar intr-un interval de 5 ani.

Modalitatea de plata a fost stabilita de Guvern prin ordonanta de urgenta. "Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect restituirea taxei pe poluare pentru autovehicule si a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, dobanzile calculate pana la data platii integrale si cheltuielile de judecata, precum si alte sume stablite de instantele judecatoresti, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2015, se va realiza pe parcursu a 5 ani calendaristici, prin plata in fie care an a 20% din valoarea acestora", este decizia Guvernului.

In cursul acestui termen, orice procedura de executare silita se suspenda de drept. Sumele de plata vor fi actualizate cu inflatia, iar graficul de plata a transelor anuale va fi stabilit de autoritati.

Aceeasi procedura va fi aplicata si pentru plata restantelor reprezentand titluri executorii deja emise si pentru care nu a inceput inca executarea silita. Saptamana trecuta, premierul Victor Ponta declara ca persoanele care au platit taxa auto vor primi banii inapoi, in urma deciziei definitive a Curtii de Justitie a Uniunii Europene, dar preciza ca Guvernul analizeaza modalitatea si durata de efectuare a operatiunii, in functie de restrictiile si posibilitatile bugetare.

Taxa auto instituita de Guvernul Romaniei in ianuarie 2012 contravine Articolului 110 al Tratatului de Functionare al Uniunii Europene, a stabilit Curtea de Justitie a UE, la intrebarile preliminare a doua instante romanesti. Taxa de prima inmatriculare a fost introdusa de Guvern in luna aprilie 2008, fiind calculata in functie de datele tehnice ale fiecarei masini in parte.

In ianuarie 2012 a intrat in vigoare o noua taxa auto, inlocuind OUG nr. 50/2008 cu Legea nr.9/2012, care avea ca scop sa faca taxa pe poluare conforma cu Articolul 110 din TFUE.

De la 15 martie 2013, Guvernul a inlocuit taxa auto cu timbrul de mediu, iar noua formula de calcul a condus la o crestere in medie de circa 10% a sumei de plata pentru masinile Euro 4 si Euro 3 si o scadere cuprinsa intre 60% si 90% pentru masinile Euro 2, Euro 1 si non-euro, pe principiul ca masinile vechi au o durata scurta de functionare si, deci, vor polua pentru un interval mai mic.

Timbrul de mediu se plateste o singura data la prima inmatriculare pe piata din Romania sau la prima transcriere a titlului de proprietate, atat in cazul masinilor noi, cat si al celor second hand, pentru care nu a fost platita fosta taxa auto.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A jucat finala Champions League și vine la Dinamo din sezonul viitor!
GALERIE FOTO A jucat finala Champions League și vine la Dinamo din sezonul viitor!
Citește și...
Guvernul pregătește negocierile pentru forma finală a PNRR. Spitalele din bani europeni depind de HG-uri restante

Premierul demis Ilie Bolojan are miercuri dimineață o ședință de lucru privind stadiul implementării PNRR la Palatul Victoria, la care vor participa o parte dintre miniștrii rămași în guvernul interimar.

Modul inedit în care Ministerul Finanțelor a prezentat evaluările contribuabililor pentru site, aplicație și chatbotul „Ana”

Ministerul Finanțelor a analizat rezultatele celui mai amplu exercițiu de colectare a feedback-ului contribuabililor privind serviciile ANAF și platforma Spațiul Privat Virtual (SPV), la care au participat 72.566 de respondenți, potrivit unui comunicat.

Blocarea Strâmtorii Ormuz aproape a dublat prețurile la îngrășăminte. Sprijin european pentru români

România a avut cea mai mare creștere a prețurilor la îngrășăminte din Uniunea Europeană, aproape 17% în ultimul trimestru al anului trecut. 

Recomandări
Nicușor Dan organizează noi consultări pentru desemnarea unui nou premier. Pe cine a chemat la Cotroceni

Nicuşor Dan a invitat, la trei zile după consultări, parlamentarii din grupul Uniţi pentru România, pe cei din grupul PACE – Întâi România şi neafiliaţii, pentru a discuta despre situaţia economică şi politică a ţării.

Trump se pregătește să paseze aliaților NATO responsabilitatea pentru apărarea Europei. O criză majoră dă târcoale Alianței

Administraţia Trump intenţionează să anunţe aliaţii din NATO în această săptămână că va reduce fondul de capacităţi militare pe care SUA l-ar avea la dispoziţie pentru a asista ţările europene ale Alianţei într-o criză majoră.

Guvernul pregătește negocierile pentru forma finală a PNRR. Spitalele din bani europeni depind de HG-uri restante

Premierul demis Ilie Bolojan are miercuri dimineață o ședință de lucru privind stadiul implementării PNRR la Palatul Victoria, la care vor participa o parte dintre miniștrii rămași în guvernul interimar.