Grecia inca e pe minus dupa ce a imprumutat 240 miliarde euro. Germania exclude un ajutor in viitor

Grecia

Ministrul german al Finantelor, Wolfgang Schaeuble, a exclus posibilitatea incheierii unui nou acord de finantare externa pentru Grecia in prelungirea celui actual, de 130 miliarde euro.

"Nu se poate, nu putem face inca un program. Exista anumite limite", a declarat duminica Schaeuble, cu ocazia zilei portilor deschise la ministerul Finantelor de la Berlin.

Schaeuble a adaugat ca Produsul Intern Brut al Greciei a scazut cu peste 20% in ultimii patru-cinci ani, iar somajul a urcat la cote record..

Grecia a incheiat in 2010 cu UE si FMI un acord de finantare externa de 110 miliarde euro, prelungit in acest an cu un nou program, de 130 miliarde euro. Masurile dure de austeritate implementate in urma angajamentelor din acorduri au accentuat declinul economic, reducand veniturile statului si impunand noi masuri de austeritate pentru a reduce deficitul bugetar.

Grecia va avea in urmatorii doi ani un deficit bugetar cumulat de 28 miliarde euro, potrivit estimarilor UE, FMI si BCE, citate de Der Spiegel. Anterior, institutiile financiare internationale anticipau deficite de 11,5 miliarde euro pe an, potrivit revistei germane, care nu a precizat sursa informatiilor.

Citește și
Grecia
Ministerul de Finante al Greciei: Datoria tarii a ajuns la 303 MILIARDE de euro

Schaeuble a afirmat ca criza datoriilor de stat nu trebuie sa devina "o groapa fara fund" pentru Germania, desi cea mai mare economie europeana ar avea cel mai mult de suferit in cazul destramarii zonei euro.

Guvernul elen, condus de premierul Antonis Samaras, vrea prelungirea cu doi ani, pana la finele lui 2016, a programului de ajustare fiscala.

Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
Merkel, acuzata ca nu actioneaza intr-un
Merkel, acuzata ca nu actioneaza intr-un "stil european".Ce gaura de 300 de miliarde ar fi provocat

Fostul ministru german de Externe Joschka Fischer o critica dur, intr-un interviu care va aparea duminica, pe cancelarul Angela Merkel, pe care o acuza "ca actioneaza in maniera nationala si nu europeana" in criza datoriilor din zona euro.

Ministerul de Finante al Greciei: Datoria tarii a ajuns la 303 MILIARDE de euro
Ministerul de Finante al Greciei: Datoria tarii a ajuns la 303 MILIARDE de euro

Datoria statului elen a urcat cu 23 de miliarde de euro in trimestrul al doilea, de la 280,3 miliarde de euro la sfarsitul primului trimestru la 303,5 miliarde de euro, a anuntat, vineri, Ministerul de Finante de la Atena.

Recomandări
România a cheltuit 7 miliarde de lei pe pensiile speciale ale magistraților în ultimii cinci ani. Câți s-au pensionat
România a cheltuit 7 miliarde de lei pe pensiile speciale ale magistraților în ultimii cinci ani. Câți s-au pensionat

Curtea Constituțională a amânat pentru a patra oară decizia privind pensiile magistraților. De această dată nu a mai lipsit nimeni de la ședință, dar judecătorii au cerut în unanimitate răgaz, până pe 11 februarie, ca să studieze două rapoarte.

Gerul a pus stăpânire pe România. Orașul în care s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius
Gerul a pus stăpânire pe România. Orașul în care s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius

Gerul a pus stăpânire pe mare parte din România, în special pe zona Moldovei. La Miercurea Ciuc, sâmbătă dimineață au fost și minus 21 de grade Celsius, iar la Botoșani, termometrele s-au oprit la minus 17 grade.  

Șase indivizi au fost arestați în Lituania pentru incendierea unei fabrici militare. Suspecții au legături cu România
Șase indivizi au fost arestați în Lituania pentru incendierea unei fabrici militare. Suspecții au legături cu România

Autoritățile din Lituania au anunțat că Serviciul de Informații al Rusiei a coordonat un grup de 6 indivizi care ar fi pus la cale incendierea unei fabrici de echipamente militare.