Bursa de la Viena s-a prabusit!

60169443

Principalul indice al bursei din Viena, ATX, s-a prăbuşit vineri cu 10,54%, pana la 1933.52 puncte, la reluarea sedintei de tranzactionare suspendata pe parcursul diminetii


Grupurile bancare Raiffeisen International si Erste Bank au avut pierderi importante, 21,72%, respectiv 16,67%, iar compania de asigurari Vienna Insurance Group a ajuns la 18,17%.

Bursele din Europa au urmat vineri evolutiile inregistrate de pietele din Asia si SUA, din cauza temerilor ca masurile implementate de guverne din intrega lume pentru oprirea crizei financiare globale nu sunt suficiente.

Tranzactiile de pe bursele din Rusia, Islanda, Romania, Ucraina si Indonezia au fost oprite, in timp ce aproape jumatate din actiunile cotate pe piata de la Milano au fost suspendate din cauza pierderilor excesive.

Va reamintim ca vineri BVB si-a inchis tranzactiile, insa nici Bursa de la Moscova nu si-a deschis sedinta la ora obisnuita: "Ca urmare a unui ordin al Seviciului Federal pentru pietele financiare, tranzactiile la RTS sunt oprite", potrivit unui comunicat al bursei ruse, care preciza ca se va anunta ulterior cand vor fi reluate operatiunile.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Europenii, clienti de aur: baga banii la "saltea"!

Desi un nou val de panica a cuprins intreaga economie mondila, exista bunuri care se afla la mare cautare.

Criza se adanceste! Bursele din toata lumea se duc la vale

Valul a pornit, ca si pana acum, de la New York, a lovit Asia, pentru ca, in final, unda de soc sa ajunga in Europa, unde indicii bursieri au avut caderi de pana la 8 procente.

Petrolul a ajuns mai ieftin ca apa: 50 de centi pe litru!

Pretul petrolului a scazut, vineri, cu 5%, la 79,08 de dolari pe baril, cea mai mica valoare din ultimul an din cauza temerilor ca turbulentele de pe piata determina reducerea cererii pentru combustibil.

Recomandări
Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate.