Terifiant! Copil de 12 ani mort dupa ce a cazut in cap, la scoala

×
Publicitate

"Am pierdut un inger de copil din cauza neglijentei celor din jur", plang in hohote parintii unui baietel de 12 ani, din judetul Hunedoara.

A cazut in cap, la scoala, in timp ce se juca impreuna cu un coleg. Diriginta insa nu i-a anuntat pe ai lui, cum era normal, iar oamenii n-au stiut de ce fiul lor se simte din ce in ce mai rau. Delicat este ca si dupa ce a fost internat, medicii i-au scos intai apendicele si abia dupa aceea i-au facut o tomografie.

Mama si tatal lui Paul au aflat de la parintii celorlalti copii ce s-a intamplat la scoala. Diriginta celor doi baieti le-ar fi spus sa nu sufle o vorba ca s-au lovit.

Cand a ajuns acasa, Paul s-a plans doar de dureri de burta. A doua zi, un medic a decis sa ii scoata apendicele si dupa inca o zi baietelui a intrat in coma. Abia atunci doctorii i-au facut o tomografie si au constatat ca avea creierul inundat de sange.

"Trebuiau sa spuna ca poate reuseam sa il salvam, era o problema de cateva ore, toti medicii ne-au intrebat daca s-a lovit pe undeva", spune disperat tatal lui Paul, Cosmin Heius.

In vreme ce Paul era supus de urgenta unei alte interventii chirurgicale, parintii isi frangeau mainile neputinciosi. Ei l-au stiut in siguranta la ore.

"Nu ma asteptam sa nu ma anunte de la scoala, trebuia sa ne spuna... Am stat langa el sase zile fara sa pot face nimic", se plange si mama copilului, Angela Heius.

Pe certificatul de deces al baiatului de 12 ani scrie clar ca s-a stins din cauza unui traumatism cranio-cerebral. Medicii cred ca putea fi salvat daca ajungea la spital imediat dupa ce a cazut in cap in sala de clasa.

Disperati, ai lui au facut o sesizare la politie. Au vorbit si cu inspectorii scolari, insa raspunsul acestora i-a lasat fara cuvinte. Vina morala exista, dar nu e prinsa in regulament.

Nici diriginta baiatului, nici cei din conducerea scolii, nu au dorit sa comenteze cazul. Profesoara, care este insarcinata in luna a saptea, s-a scuzat spunand ca nu se simte bine. Directorul in schimb asteapta rezultatul final al anchetei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Pericol la volan! A facut praf patru masini, dupa o manevra periculoasa

UPDATE: Cu ajutorul sotului, o gravida in 6 luni a realizat duminica noapte ca pot fi lucruri mai de speriat decat nasterea. Barbatul a schimbat in viteza banda de mers si, in cateva momente, a distrus 4 masini parcate.

Tanara mama, gasita fara suflare. Politia ia in calcul depresia postnatala

S-a aruncat sau a alunecat? Un raspuns la aceasta intrebare trebuie sa afle politistii din Targu Mures, in cazul unei femei gasite fara viata, pe o platforma aflata la intrarea intr-un bloc.

Pompierii clujeni, in alerta! O femeie a disparut in apele Somesului!

Doar intunericul a pus capat cautarilor incepute in seara de sambata, in apele Somesului. Pompierii clujeni au incercat pana tarziu sa gaseasca trupul femeii care se aruncase in rau. Sunt putine sanse ca ea sa fi supravietuit.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.