Trupul actorului Stefan Iordache, la Teatrul National Bucuresti

×
Publicitate

Trupul sau a fost  depus marti, intre orele 9 si 13, la Teatrul National din Bucuresti. Colegii si prietenii sai cei mai buni de la Teatrul National din Craiova au venit sa il salute.


Sicriul cu trupul neinsufletit va fi dus apoi in comuna ilfoveana Gruiu, locul unde maestrul Stefan Iordache se retrasese in ultima perioada si unde va fi inmormantat miercuri.

I-a parut rau ca moare, spune o vorba din batrani, daca ploua atunci cand cineva este condus pe ultimul drum.

Si a plouat torential luni seara, cand o aeronava a adus la Bucuresti trupul neinsufletit al lui Stefan Iordache, decedat duminica intr-o clinica din Viena. 

Daca maestrului i-a parut rau dupa cele lasate in urma, mari sunt si regretele romanilor, la despartirea de unul dintre cei mai indragiti actori. 

Dincolo de rolurile uriase prin care ne-a vrajit, Stefan Iordache ramane un prieten, un coleg, dar mai ales un mare om pentru toti cei care au lucrat alaturi de el pe scena.

 Nimeni nu pare sa creada ca maestrul nu mai este. Ne pregatim insa acum sa ne luam cu totii ramas bun de la un actor pe care Romania il va regreta mereu.

Artistul, care a dat viata celor mai complexe si mai puternice personaje ale teatrului romanesc, de la Hamlet la Richard al treilea, apune acum si lasa in urma sa o scena goala, intunecata si amortita de durere. Prin jocul sau actoricesc, prin talentul sau nemasurat, Shakespeare devenea, inainte de revolutie, o declaratie de anticomunism mascat.

Stefan Iordache s-a stins din viata duminica dimineata, intr-un spital din Viena.

Nu ne mai ramane acum decat sa ne luam cu totii ramas bun, maestre.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Ploile au inundat din nou Bucurestiul

Odata cu ploile curg siroaie si problemele bucurestenilor.
Oamenii se trezesc cu apa in case pentru ca strazile pe care stau au canalizare cu probleme sau deloc.

Parintii bebelusului gasit inecat in Arges au fost retinuti de politie

Cei doi parinti din Arges, banuiti de omor, au fost retinuti pentru 24 de ore. Ea are doar 16 ani, iar el, cu 6 mai mult. Amindoi au facut un copil pe care l-au ucis, la cateva zile de la nastere.


Hotii nu se-ncurca! Fura direct casele de bani

Jafurile care vizeza case de bani se inmultesc de la o saptamana la alta. Hotii au furat acum un seif cu 9.000 de euro, dintr-o agentie de turism din Focsani.

Recomandări
6 milioane de euro pentru un campus care nu a primit niciodată elevi. După aproape 20 de ani, construcția este o ruină

La Nădlac un campus școlar care ar fi trebuit să primească sute de elevi a devenit o ruină la aproape 20 de ani de la începerea lucrărilor.

Diana Buzoianu: „Programul Casa Verde Baterii nu se va baza pe principiul primul venit, primul servit”

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, declară că programul Casa Verde Baterii, al cărui ghid de finanțare a fost supus dezbaterii publice, nu se va baza pe principiul „primul venit, primul servit”.

O dronă a intrat în spațiul aerian al României, în zona Galați-Tulcea. A căzut la 4 kilometri de localitatea Grindu

O dronă a intrat în spațiul aerian românesc, la aproximativ 13 kilometri est de municipiul Galați, iar la ora 03.24 a căzut la aproximativ 4 kilometri nord-est de localitatea Grindu, județul Tulcea, într-o zonă nepopulată.