Santaj, coruptie si sute de mii de euro intr-un dosar cu nume grele

×
Codul embed a fost copiat

Proces rasunator la Bucuresti. Un patron, acuzat de santaj de DNA, dupa ce i-ar fi cerut 910.000 de euro fostului director general al companiei "Electrica" - Corneliu Stan - dar si victima sa, au ajuns in fata judecatorilor.

"Ameninta ca va face publice presupusele mele aventuri extraconjugale daca nu ii platesc", pretinde directorul. Pe cand acuzatul vorbeste despre un imprumut pe care incerca sa-l recupereze: "I-am dat sute de mii de euro prietenului meu de pahar si nu i-am mai vazut niciodata", se apara el. Investigatorii banuiesc insa ca la mijloc ar fi si afaceri dubioase.

In interiorul cladirii Judecatoriei Sectorului 3 Bucuresti, fostul numarul unu de la Electrica nu pare sa fie in apele lui. Chiar daca nu el este cel care sta in banca acuzatilor.

Chiriac Tonea sustine ca nu-l santaja pe director, ci voia sa-si recupereze banii. N-a spus nimic de flagrant, cand procurorii DNA i-au gasit 30.000 de euro in buzunare. In schimb a tinut sa precizeze ca l-a dat in judecata pe director, ca sa-si primeasca banii.

Chiriac Tonea a dezvaluit detalii picante despre chermeze cu directorul de la Electrica si sute de mii de euro, bani pe care i-ar fi imprumutat si pe care nu i-ar mai fi vazut niciodata. Totul pentru bunul mers al relatiilor dintre firma sa si Electrica.

Citește și
mita
Acuzate ca au luat mita la BAC, doua profesoare ar putea ajunge dupa gratii

"Am fost cu el la meci la Madrid. I-am luat sase bilete: lui, fetei, unor directori de-ai lui. In 2005, i-am organizat nunta fiicei lui Corneliu Stan, la Calipso," spune acesta, dupa care continua "domnul Stan le-a dat ordine directorilor sai de la Timisoara, Constanta si Bacau sa primeasca marfa de la mine fara licitatie. Intre 2008 si 2010, i-am dat 800.000 de euro, in total. Cea mai mare transa a fost de 250.000 de euro. Am primit inapoi numai jumatate din bani."

Nu este insa clar nici pana in acest moment cat din cei aproape un milion de euro ceruti in timpul santajului a si ajuns la suspect.

Acesta este judecat in stare de arest si risca intre doi si sapte ani de inchisoare. In plus il mai asteapta un proces pentru spalare de bani, intentat de DNA. Directorul Corneliu Stan are calitate de victima.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Directoare la Hyperion, arestata pentru ca a luat mita de la 33 de studenti
Directoare la Hyperion, arestata pentru ca a luat mita de la 33 de studenti

UPDATE: Legea e dura, dar trebuie respectata - teoretic, asta ar fi trebuit sa ii invete pe studenti si o profesoara a Universitatii Hyperion, din Caransebes.

Acuzate ca au luat mita la BAC, doua profesoare ar putea ajunge dupa gratii
Acuzate ca au luat mita la BAC, doua profesoare ar putea ajunge dupa gratii

Cele doua profesoare sunt de la un liceu particular din Galati si ar fi luat bani de la parinti pentru a-i trece mai usor pe elevi prin bacalaureat. Procurorii DNA au facut recurs la decizia instantei de a le cerceta in stare de libertate.

BAC-ul s-a mutat la DNA intr-o localitate din Bacau. Acuzatii de coruptie
BAC-ul s-a mutat la DNA intr-o localitate din Bacau. Acuzatii de coruptie

Liceul Alexandru Vlahuta din localitatea Podu Turcului s-a mutat luni seara la sediul DNA Bacau. Acolo au fost adusi pentru audieri directorii, secretarele si doi profesori, dar si mai multi absolventi care au dat prima proba a bacalaureatului.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.