Respira numai cu ajutorul aparatelor, dupa ce a fost la un pas de inec!

×
Publicitate

30 de minute de lupta cu moartea s-au scurs ca 30 de ani pe plaja din Mamaia pentru familia unui turist recuperat din mare fara puls. O jumatate de ora, cat l-au resuscitat salvamarii si medicii, rudele au spus rugaciuni fierbinti.

Si s-a intamplat minunea: inima barbatului a inceput iarasi sa bata, iar acum este conectat la aparate. "Daca l-ar fi ajutat cineva mai repede, poate alta era situatia", spun cei care l-au descoperit in apa, la doi pasi de alti turisti care inotau nepasatori.

Barbatul parea mort cand au ajuns salvamarii la el. Ii alertasera cei care inchiriau sezlonguri pe acea portiune de plaja. L-au scos repede si au incercat, disperati, sa-l readuca in simtiri.

Fiecare secunda parea o vesnicie pentru sora barbatului, care vedea ingrozita cum inima fratelui ei nu raspunde la eforturile medicilor si salvamarilor.

Un salvamar i-a facut fara intrerupere masaj cardiac, iar medicii s-au straduit si ei sa-l faca sa respire. 30 de minute mai tarziu au primit semnul pe care-l asteptau.

Cei care au dat alarma spun ca, atunci cand l-au vazut pe barbat plutind cu fata in apa, nemiscat de cateva minute, alti turisti inotau nepasatori in jurul lui.

Barbatul de 55 de ani, din Prahova, este internat. Deocamdata respira cu ajutorul aparatelor. Medicii sunt ingrijorati. Spun ca dupa un astfel de incident, primele 24 de ore sunt critice.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Citește și...
Primul deces cauzat de West Nile în 2026. Avertismentul INSP: „Temperaturile ridicate favorizează apariția acestei boli”

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a anunțat vineri că, în luna iunie, s-au înregistrat două cazuri de infecție cu virusul West Nile și un deces, la persoane vârstnice din județele Argeș și Suceava. 

Cheile Cernei, Munții Măcinului și Piatra Mare, declarate arii speciale de conservare. Ce se schimbă

România își va proteja mai multe zone naturale, pentru a evita sancțiuni de la Uniunea Europeană.

217.000 de euro pentru un Porsche GT3 touring. Ce mașini de lux vinde statul român la licitație

Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate vinde la licitație un lot de 15 mașini de lux. 

Recomandări
Blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

După ce PSD l-a aruncat în lupta pentru șefia Guvernului pe Sorin Grindeanu, PNL, USR și UDMR i-au găsit contracandidat: europarlamentarul Siegfried Mureșan. Surse politice transmit că negocierile de la Cotroceni, cerut de președinte, s-au blocat.

Grindeanu iese la atac după negocierile eșuate de la Cotroceni. Ce le transmite „curajoșilor” din PNL și USR

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, propus pentru funcţia de premier de către colegii săi de partid, afirmă, vineri seară, că PSD a fost ”mereu constructiv” pentru găsirea unei soluţii la criza politică.

Reacția lui Bolojan după ce Nicușor Dan a acuzat PNL-ul de blocajul politic „Ne-am mai fript cu cecuri în alb”

Liberalii nu vor să îl susțină necondiționat pe Sorin Grindeanu, a declarat Ilie Bolojan, acuzându-l pe liderul social-democrat că nu dorește decât „un cec în alb” pentru susținerea unui viitor guvern.