Opriti de politie cu focuri de arma, dupa ce au fost prinsi furand aluminiu

60302715

Politistii comunei doljene Cosoveni au fost nevoiti sa foloseasca armele din dotare, pentru a opri sase persoane care furasera peste o tona de deseuri de aluminiu de pe proprietatea unui localnic din Pielesti, scrie Mediafax.

Politistii i-au surprins pe cei sase in timp ce incarcau intr-o autoutilitara cele 1.200 de kilograme de aluminiu pe care le furasera.

Imediat dupa aparitia politistilor in zona, cei sase barbati au fugit in directii diferite. Asa ca, politistii din Cosoveni au fost nevoiti sa foloseasca armamentul din dotare pentru a-i opri pe fugari, tragand mai multe focuri de avertisment in aer.

Cinci din cei sase barbati au fost retinuti de procurorii Parchetului Judecatoriei Craiova, fiind cercetati pentru furt calificat.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Ucrainenii preiau o fabrică importantă din România. A avut afaceri de peste 360 de milioane de lei în 2024

Compania industrială ucraineană Interpipe a cumpărat fabrica ArcelorMittal Tubular Products (AMTP) din Roman cu efect de la 31 martie 2026.

Un polițist din Mureș a fost lovit în cap cu un obiect de către un tânăr. Agentul a încercat să aplaneze un conflict

Un polițist a fost rănit, joi, în timpul intervenției la un scandal izbucnit în comuna Vătava, județul Mureș, în aceste condiții făcându-se uz de armă, agresorul fiind împușcat în zona piciorului.

Fraudă online în numele Loteriei Române, avertizează DNSC. Cum acționează atacatorii

Directoratul Naţional pentru Securitate Cibernetică avertizează asupra unei scheme de fraudă online în care atacatorii folosesc identitatea vizuală a Loteriei Române pentru a răspândi link-uri către site-uri şi aplicaţii false, care promit bonusuri.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.