O "bomba" chimica a facut mai multe victime in Brasov

×
Publicitate

Cativa muncitori s-au intoxicat cand din recipientul pe care il descarcau a tasnit un nor de clor sub presiune. Niciunul dintre ei nu stia de otrava care pandea in pantecele buteliei, aparent o vechitura inofensiva.

Au lovit-o fara intentie si, in cateva secunde, cadeau secerati la pamant fara cunostinta. Unul dintre barbatii prinsi in norul de clor e sigur ca a trecut pe langa moarte.

Gazul toxic, aflat pana atunci sub presiune, s-a raspandit fulgerator. In zona nu sunt insa case si expusi la vaporii otravitori au fost doar lucratorii de la centrul de colectare. Doi dintre ei sunt acum in spital.

Recipientul in care erau cateva sute de litri de clor ar proveni de la un fost combinat chimic, acum pe cale sa fie dezafectat. Pompierii nu s-au putut apropia de zona contaminata decat in costume speciale de protectie si cu mastile pe fata.

Soferul care a facut transportul n-a suflat un cuvant despre incarcatura mortala, isi amintesc cei de la centrul de colectare. Le-a spus doar ca are de vanzare niste fier vechi.

Omul s-a facut nevazut inainte ca cineva sa-l poata lua la intrebari. Politistii incearca acum sa-i dea de urma. La audieri vor fi chemati si cei care lucreaza la dezafectarea combinatului chimic de unde se pare ca a fost adusa butelia.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Cristina Ich, apariție spectaculoasă. "Mor după tine!"
FOTO | Cristina Ich, apariție spectaculoasă. "Mor după tine!"
Citește și...
Toate traseele montane de mare altitudine din Bucegi s-au deschis oficial, mai târziu decât în alți ani

Salvamont Prahova anunţă, joi, deschiderea traseelor de mare altitudine din Munţii Bucegi, mai târziu decât în alţi ani, din cauza cantităţii mari de zăpadă.

Nicușor Dan, la summitul de la Gdańsk: „Apărarea flancului estic trebuie să includă și Marea Neagră”

După drona care a căzut pe un bloc din Galați și cea explodată în Portul Constanța, autoritățile grăbesc achizițiile pentru echipamente de apărare antiaeriană. 

Obligația companiilor care folosesc inteligența artificială. Ce va introduce Uniunea Europeană

Uniunea Europeană a creat un pachet de etichete care să marcheze conținutul generat cu inteligență artificială. Acesta poate fi utilizat de orice companie, în mod gratuit, atunci când publică sau folosește poze sau filmulețe generate cu AI.

Recomandări
Impas după prima întâlnire în trei luni a liderilor fostei coaliții. Variantele de premier pe care le-ar avea Nicușor Dan

Liderii fostei coaliții de guvernare s-au reunit pentru prima dată după moțiune să negocieze un acord pentru un guvern minoritar. Sorin Grindeanu, Ilie Bolojan, Kelemen Hunor și Dominic Fritz au venit însă cu propuneri diferite. 

MAE, după închiderea consulatului de la Sankt Petersburg: Decizia era previzibilă și nu surprinde România

Federația Rusă a decis închiderea consulatului general al României de la Sankt Petersburg, iar Ministerul Afacerilor Externe de la Moscova l-a declarat persona non grata pe consulul interimar.

Deficitul bugetar se temperează după primele cinci luni din 2026, însă statul continuă să cheltuiască peste încasări

Ministerul Finanțelor anunță că statul a cheltuit cu 36 de miliarde de lei mai mult decât a încasat în primele cinci luni din an. Dar, față de anul trecut, situația s-a ameliorat, ceea ce dă speranțe că România se va încadra în limitele asumate față de UE