Gerul nemilos a luat alte doua vieti, marti noapte

×
Publicitate

Victimele sunt un batran din Bacau si o batrana din Mures, care s-au cufundat intr-un somn inghetat si nu s-au mai trezit. Nu mai aveau demult bani de lemne si au crezut ca rezista cumva, sub paturi. Dar gerul a fost mai tare decat ei.

 

Cadavrul barbatului de 65 ani a fost gasit de cativa vecini. Oamenii nu au mai vazut fum iesind pe cosul casei lui de ceva vreme si s-au gandit ca poate i s-a intamplat ceva rau.

Batranul locuia singur de mai multi ani si se descurca foarte greu cu banii. Abia ii ajungeau de mancare si medicamente. Dupa ce lemnele de foc s-au terminat, omul a ramas prada gerului. La -20 de grade nu a avut nicio sansa.

Satenii spun ca familia batranului este urmarita parca de un blestem. In urma cu cativa ani, un frate si o sora de-ai lui au avut parte de acelasi sfarsit: inghetati, in timp ce dormeau.

Un caz la fel de dramatic s-a petrecut intr-o localitate din Mures. O femeie de 76 de ani a fost gasit inghetata de catre vecini ei, care au chemat ambulanta. Inca mai traia atunci, dar in scurt timp s-a stins.

Femeia locuia singura si, ca multi alti batrani amarati, nu avea bani pentru a-si incalzi locuinta.

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Fetița de 12 ani din Bistrița lovită de o mașină pe trotuar a murit la spital. Celelalte două victime au fost externate

Fata de 12 ani din Mureşenii Bârgăului, judeţul Bistriţa-Năsăud, care luni a fost lovită de o maşină condusă de un botoşănean, în timp ce se afla pe trotuar, a decedat, marţi, la spitalul din Târgu Mureş unde fusese transportată cu un elicopter SMURD.

Salariile din România, diferențe uriașe între județe. Cele mai mici sunt în Teleorman, Vaslui, Suceava, Vrancea și Hunedoara

Cu o economie care stagnează și prețuri în creștere, traiul zilnic devine tot mai complicat pentru mulți români. Veniturile au crescut ușor, în special în marile orașe, însă salariul nu acoperă majorările de la alimente, chirii și utilități. 

În câțiva ani, drumul către Aeroportul Otopeni va deveni mai rapid. Noua șosea ar putea schimba total traficul din zonă

Accesul către Aeroportul Otopeni ar putea deveni mai rapid în următorii ani. 15 companii au depus oferte pentru construirea unui nou drum de legătură între viitorul Terminal 2 și Autostrada de centură a Bucureștiului, A0.

Recomandări
Top 10 inedit. Cei mai bogați oameni din Ungaria au devenit miliardari și prin afacerile din România

Opt dintre cei mai bogați zece oameni din Ungaria sunt miliardari și datorită afacerilor de anvergură pe care le derulează în România, unul este legat de cel mai mare exit al unei afaceri românești și doar unul singur nu are interese și în țara noastră. 

Surse: Negocieri la ceas de seară. Veștea, alături de pesediștii Grindeanu și Neacșu, dar și de peneliștii Gorghiu și Thuma

Negocierile pentru formarea viitorului Guvern au continuat marți seară la Vila Lac, potrivit unor surse politice. 

PRO TV își menține poziția de top în media din România și în 2026, conform studiului Reuters Institute Digital News Report

PRO TV și-a menținut poziția de lider în topul media din România și în 2026, atât în ceea ce privește dimensiunea publicului de care este urmărit, cât și încrederea pe care o are publicul în brandul PRO TV, respectiv în știrile sale.