Autoritatile au declarat razboi celor care transporta ilegal calatori

×
Publicitate

Multi dintre soferii din Prahova n-au actele in regula, iar microbuzele sunt numai bune de casat, spun cei de la Registrul Auto, care cred ca nici calatorii nu stiu la ce pericol se expun cand urca intr-o asemenea masina.


Joi dimineata, reprezentantii Autoritatii rutiere si cei ai Registrului Auto au inceput sa controleze microbuzele si autobuzele care circula pe ruta Chiojdeanca - Ploiesti, zona in care mii de oameni fac naveta zilnic.

Primul oprit a fost si primul amendat, iar soferul are deja 21 de dosare penale pentru transport ilegal de calatori. Astazi s-a ales cu inca unul pentru ca nu are licenta de transport, iar masina lui este intr-o stare jalnica.

Ca sa fie siguri ca omul nu mai scoate autobuzul in trafic, politistii i-au luat permisul de conducere si i-au retras certificatul de inmatriculare. Inspectorii au dat apoi si peste soferi care, chiar daca aveau actele in regula, inghesuisera in autobuze chiar si de doua ori mai multi calatori decat capacitatea masinii. Cu totii au fost sanctionati.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Revoltator! Ar fi nascut in casa unei vecine, apoi si-ar fi omorat copilul!

O femeie de 42 de ani este banuita ca si-ar fi ucis copilul pe care l-ar fi nascut miercuri, in casa unei vecine. Altfel nu si-ar fi ascuns sarcina atatea luni, spun localnicii.

Convins ca se apropie sfarsitul lumii, si-a pus capat zilelor!

Sfarsitul lumii e aproape si noua gripa e primul semn. Asa le spunea tuturor un argesean de 37 de ani, convins ca Dumnezeu i-a deschis ochii, dupa ce a intrat intr-o secta.

Mister intr-o localitate din Arges! A fost sau n-a fost... crima?

Un caz ciudat este anchetat de politistii din orasul Costesti, judetul Arges. Miercuri noapte au fost alertati de un barbat care sustinea ca un vecin si-ar fi omorat iubita. Aflase asta, le-a spus el, chiar de la presupusul criminal.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.