Videanu: Trebuie sa ne pregatim pentru o eventuala criza a gazelor la iarna

60142960

Prim-vicepresedintele PD-L, Adriean Videanu, a declarat, luni, dupa sedinta coalitiei, ca PD-L si PSD au discutat despre eventualele solutii prin care sa fie evitata o eventuala noua criza a gazelor la iarna.

 

Mai exact, PD-L si PSD au insistat ca autoritatile sa gaseasca solutii care sa permita crearea conditiilor pentru asigurarea securitatii energetice a Romaniei pe timp de iarna.

"Trebuie sa gasim solutii pentru ca Romania sa faca fata unei eventuale crize a gazelor in perioada de iarna. Trebuie sa ne asiguram ca intreaga capacitate de inmagazinare, de 3,015 miliarde metri cubi, este folosita si toata aceasta cantitate va fi inmagazinata, si sa ne asiguram stocuri suficiente de pacura si de carbune", a mai precizat Videanu.

Premierul rus, Vladimir Putin, a avertizat, la inceputul lunii iunie, ca livrarile de gaze ale Rusiei catre Europa, prin intermediul Ucrainei, ar putea fi oprite la sfarsitul lunii iunie sau inceputul lui iulie, daca oficialii de la Kiev nu vor plati gazele stocate in depozitele subterane.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Leul s-a depreciat, iar cursul a urcat la peste 4,22 lei/euro

Moneda nationala s-a depreciat in sedinta interbancara de luni, pe fondul sentimentului negativ din regiune, astfel ca la inchidere cotatiile se situau la 4,2200 - 4,2225 lei/euro.

FMI: Programul economic al SUA va tempera recesiunea

Fondul Monetar International a anuntat, luni, ca programul masiv al Statelor Unite, de sprijinire a economiei, cu fonduri de 787 miliarde de dolari, va tempera recesiunea in 2009 si va sustine o crestere modesta a PIB in 2010.

Birouri de sute de metri patrati, goale! Bate vantul crizei prin ele!

Criza economica se resimte din plin pe segmentul cladirilor pentru sedii de firme. Numai in Capitala, mai bine de 2/3 din spatiile cu pretentii finalizate in 2009 nu au chiriasi.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.