Tranzactii serioase: Gecad si Nutline cumparate pe milioane de euro

×
Publicitate

Doua tranzactii de ordinul milioanelor de euro au avut loc recent: prima companie romaneasca de plati pe internet este preluata de o corporatie sudafricana, iar un distribuitor de seminte de o firma germana.

Pesemne ca strainii si-au facut bine temele inainte sa investeasca in tara noastra. Asa au aflat cat de mult ne place sa mancam seminte si sa ne dam pe internet.

Daca in cazul semintelor afacerea este deja bine coapta, cealalta are un potential fantastic de dezvoltare pentru ca multi romani invata abia acum sa utilizeze cardul bancar la platile online.

GECAD ePayment, una dintre firmele din grupul condus de Radu Georgescu este pe piata de numai doi ani, timp in care a ajuns pe locul intai. A facut si un profit de 700.000 de euro anul trecut, iar anul acesta a intermediat deja plati de 65 de milioane de euro pentru site-urile care folosesc solutia de plata cu cardul.

Cumparatorul este Allegro, o multinationala care valoreaza peste 20 de miliarde de dolari, iar valoarea tranzactiei nu a fost facuta publica. A doua tranzactie este estimata insa la peste 10 milioane de euro.

Intersnack Romania este in proces de achizitie a activitatii Alka Grup pe categoria semintelor si fructelor uscate. Intelegerea intre Alka Grup si Intersnack Romania este supusa aprobarii Consiliului Concurentei din Romania, anunta cele doua companii.

Cu toate acestea, piata achizitiilor de companii mari ramane la un nivel destul de scazut. Adica la aproape jumatate fata de anul 2008.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Isarescu: Un angajator serios va face concedieri foarte greu

Obstacolele intampinate la desfacerea contractului de munca duc in mod firesc la aparitia unor dificultati substantiale in procesul de angajare, a declarat guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

Norvegia va aloca Romaniei 300 de milioane de euro pentru proiecte

Ambasadorul Regatului Norvegiei in Romania, Oystein Hovdkinn, a declarat ca tara sa a devenit "cel mai mare donator bilateral" pentru Romania, urmand sa aloce, pana in 2014, aproape 300 de milioane de euro pentru finantarea unor proiecte.

Isarescu: Contributiile enorme descurajeaza munca

Contributiile platite de firme si salariati sunt enorme pentru a mentine un anumit nivel al pensiilor, insa descurajeaza astfel munca, exact elementul care poate asigura un nivel ridicat al pensiilor, considera guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Eurodeputat PNL, despre opțiunile României înaintea negocierilor de la Bruxelles: Fonduri europene sau guvern PSD

Eurodeputatul liberal Siegfried Mureșan, propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier refuzată de PSD și președintele Nicușor Dan, spune că România se află acum în situația de a alege între fondurile europene și un guvern social-democrat.