Specialistii avertizeaza: Romania e in pragul unei crize financiare

×
Publicitate

Daca in comert magazinele mici dau faliment din cauza supermarketurilor si a mall-urilor, in constructii nu mai sunt bani.


Numarul firmelor care au dat faliment in Romania aproape ca s-a dublat in primele sase luni ale anului. Aproape 7.500 de companii sunt acum in incapacitate de plata.

Unii dezvoltatori au inceput proiecte mai mari decat puteau duce financiar. Criza fortei de munca si scumpirea materialelor a dus la prabusirea multor firme.

Cele mai multe falimente, peste 40%, sunt in comert mai ales micile magazine eliminate de concurenta puternica a hypermarketuri-lor si mall-urilor.

Probleme au si companiile din industria lemnului, iar pericolul ii paste mai ales pe cei care au datorii mari in valuta.

Articol recomandat de sport.ro
Răzvan Lucescu, „îmbătrânit” în ultima sută de ore: cum arăta duminică, la sosirea în țară
Răzvan Lucescu, „îmbătrânit” în ultima sută de ore: cum arăta duminică, la sosirea în țară
Citește și...
”Nu vor mai fi pile” la ANAF. Anunțul ministrului Finanțelor, în timp ce angajații au ”pierdut” 200 de mașini sechestrate

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, spune că site-ul elicitatii.anaf.ro, recent lansat, garantează că ”nu vor mai fi pile, nu vor mai fii hârtii, nu vor mai fi întârzieri”, iar toate bunurile sechestrate de ANAF sunt disponibile pentru toată lumea.

Alertă în SUA: un nou model IA descoperă mii de vulnerabilități, Trezoreria convoacă băncile de urgență

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, i-a convocat pe șefii principalelor bănci americane la o reuniune de urgență în această săptămână pentru a discuta riscurile asociate cu lansarea noului model de IA al Anthropic, relatează FT.

Vești bune în România. Preţul motorinei a coborât vineri aproape de 9,5 lei/l, după ce atinsese un maxim

Preţul motorinei a coborât aproape de 9,5 lei/l vineri, la staţiile Petrom, după ce atinsese şi un maxim de 10,38 lei/l, iar cel al benzinei a fost redus la 8,72 lei/l, cu 60 de bani sub maximul lunii de 9,35 bani/l.

Recomandări
Val de frig la mijloc de primăvară. Agricultorii luptă să salveze culturile afectate de îngheț

Valul de frig a pus stăpânire pe țară chiar în mijlocul primăverii. În această dimineață oamenii porniți la cumpărături în Vinerea mare au revenit la hainele groase și fularele de astă-iarnă.

Mircea Lucescu, condus pe ultimul drum în drapelul național, pe care l-a slujit cu onoare. ”E o legendă”

Sunt momente grele pentru toți cei care l-au iubit pe legendarul antrenor Mircea Lucescu. Il Luce a fost înmormântat vineri la Cimitirul Bellu, cu onoruri militare. 

De la ”vreau să fiu doctor” la călugăr clopotar. Povestea frumoasă a Părintelui Lavrentie de la Mănăstirea Petru Vodă

Părintele Lavrentie de la Mănăstirea Petru Vodă a povestit într-un interviu realizat de jurnalistul Alex Dima cum a ajuns să compună melodii la clopote după ce a visat una dintre ele cu ani înainte, fără să știe că o va putea vreodată cânta.