Recesiunea ameninta din nou: bursa de la New York din nou pe butuci

60153615

Bursa de la New York a inchis marti in scadere cu peste 2%, dupa ce producatorul de aluminiu Alcoa a raportat o reducere semnificativa a cererii, iar conglomeratul industrial american Tyco a lansat o proiectie pesimista.

Totodata, semnele de slabiciune a economiei chineze, respectiv reducerea cresterii importurilor si scaderea inflatiei la minimul ultimelor 17 luni din cauza reducerii cererii pe piata interna, au alimentat ingrijorarile investitorilor legate de starea economiei globale.

Sedinta de marti de pe Wall Street a fost caracterizata de vanzari masive. Actiunile companiilor care depind direct de evolutia pietelor de marfuri au scazut, dupa reduceri ale preturilor de referinta pentru majoritatea materiilor prime si metalelor de la argint la petrol.

"Se cristalizeaza realitatea ca suntem in recesiune. Piata pare sa fi intrat intr-un abis fara sfarsit - mai intai se vinde, apoi se pun întrebari", a declarat un analist american.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Motiv de bucurie sau ingrijorare, pretul petrolului sub 58 de dolari

Pretul petrolului s-a redus, cu peste 2,5%, ajungand sub 58 de dolari pe baril pentru prima data in ultimele 20 de luni, din cauza temerilor ca cererea de energie si carburanti va scadea semnificativ.

O veste care da frisoane: euro a depasit iar pragul de 3,8 lei

Miercuri a fost a cincea sedinta consecutiva de tranzactionare in care moneda europeana a castigat teren in fata leului. Intr-o saptamana moneda noastra a pierdut peste 15 bani.

Englezii "se crizeaza", rata somajului a atins cote alarmante

Somajul in Marea Britanie a atins, in trimestrul al treilea maximul ultimilor unsprezece ani, potrivit datelor publicate miercuri de guvernul de la Londra, in timp ce Anglia a prezentat cea mai pesimista prognoza din ultimul deceniu.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.