Mai multi restantieri, dupa marirea impozitului pentru masinile puternice

×
Publicitate

Cresterea impozitelor pentru masinile puternice nu pare sa aiba efectul dorit de Guvern. Masura n-a adus mai multi bani la buget, dar a marit in schimb numarul datornicilor. La Deva sau Brasov, de exemplu, jumatate dintre soferi sunt restantieri.

La Deva, functionarii de la serviciul de Taxe si Impozite se plictisesc. Cei care au masini puternice, nu au trecut pe la ghiseu ca sa plateasca taxele marite. De inteles, de vreme ce cresterea depaseste, in unele cazuri, 50%.

De pilda, Sorin Buta, un om de afaceri, s-a bucurat atunci cand si-a cumparat, cu 26.000 de dolari, un Hummer rosu, la care visa de-o viata. Acum, zambetul i-a pierit: are de dat aproape 8.000 de lei impozit.

Omul de afaceri, care este rezident german, se gandeste sa-si inscrie masina in Germania, unde ar avea un impozit mai mic. Asa au de gand sa procedeze multi soferi, iar functionarii statului sunt ingrijorati.

Un alt domn, care venise sa achite diferenta de impozit pentru un Mercedes de aproape 3.000 de centimetri cubi, si-a dat seama la ghiseu ca nu ii ajung banii din portofel. Trebuia sa plateasca 1.399 de lei.

Si la Brasov, primaria a adunat mai multi datornici decat castiguri. Pentru un BMW X3, de 2.500 centimetri cubi, proprietarul are de platit dublu. Evident, n-a avut bani sa achite darile.

Proprietarii masinilor puternice, care nu au platit impozitul, mai au timp pana la sfarsitul anului. Apoi, fiscul ii poate executa silit: le poate pune sechestru pe autoturisme sau alte bunuri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
August, luna concediilor, a început cu noi noi scumpiri la pompă în România. Motorina a atins un nivel istoric

August, luna concediilor, a început cu noi noi scumpiri la pompă. Motorina a atins un nivel istoric - peste 10 lei și 80 de bani litru - la cele mai mari stații de carburant. Nici benzina nu a stat pe loc: se apropie de 9 lei și 50 de bani.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.

FOTO. Cum arată noua sală polivalentă de la Tulcea, cu ”cele mai înalte standarde”, în valoare de 187 de milioane de lei

O sală polivalentă cu 4.400 de locuri a fost inaugurată la Tulcea, după o investiţie de 187 de milioane de lei. 

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.