Exporturile continua sa creasca mai accelerat decat importurile

60188749

Dinamica exporturilor a continuat sa o devanseze pe cea a importurilor, exporturile urcand in octombrie cu 26,3% la valori exprimate in lei (13,3% in euro), comparativ cu aceeasi luna de anul trecut.


Analizand in structura, se observa ca exporturile intracomunitare au decelerat mai puternic fata de cele realizate catre alte state, ceea ce pe total a indus o scadere usoara a ritmului de crestere de la 17.5% in septembrie la 13.3% in octombrie.

"Este normal sa vedem o incetinire a cresterii si cred ca acest lucru va continua avand in vedere ca cererea externa se va diminua in viitor", apreciaza Catalina Constantinescu, senior economist al RBS Bank Romania.

Ritmul de crestere a importurilor a fost mai temperat, de 15,5% la valori exprimate in lei (3,6%in euro), potrivit datelor Institutului National de Statistica.

Cititi cu cat au crescut importurile in acest an fata de 2007 pe www.zf.ro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Final de negocieri cu Comisia Europeană: România păstrează toți banii alocați prin PNRR, peste 20 de miliarde de euro

România a încheiat negocierile cu Comisia Europeană privind modificările PNRR și va păstra întreaga sumă alocată, de peste 20 de miliarde de euro, a anunțat vineri seara ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru.

Radu Miruță lasă „moștenire” bugetele giganților de stat și eventuala scumpire la metrou următorului ministru

Ministrul interimar al Transporturilor şi Infrastructurii, Radu Miruţă, a respins bugetele mai multor companii de stat, printre care se află Tarom, CFR Infrastructură şi CFR Călători.

Combinatul Siderurgic Galați, ratat la vânzare. Nimeni nu s-a înghesuit să plătească 463 de milioane de euro

Licitația pentru Combinatul Siderurgic Galați și secția Tubular s-a încheiat vineri fără niciun rezultat, pentru că nu a vrut nimeni sa plătească 463 de milioane de euro, prețul de pornire.

Recomandări
DOCUMENT. Premierul desemnat Adrian Veştea a depus la Parlament lista cabinetului şi programul său de guvernare

Premierul desemnat Adrian Veştea a depus, duminică seara, la Parlament, lista Cabinetului şi programul de guvernare pe care le propune.

Iranul nu va redeschide Strâmtoarea Ormuz până la respectarea armistițiului din Liban. Ce condiție mai impune

Agenţia iraniană de presă Tasnim a relatat duminică, citând o sursă apropiată echipei de negociere, că Iranul nu intenţionează să redeschidă Strâmtoarea Ormuz atât timp cât armistiţiul din Liban nu este respectat, transmite Reuters.

Alertă în destinația de vacanță a românilor. Mai mulți turiști au ajuns la spital după ce au fost mușcați de peștele-iepure

Este alertă în Grecia, probabil destinația favorită de vacanță a românilor. Autoritățile elene avertizează că mai mulți turiști au ajuns la spital după ce au fost mușcați de peștele-iepure.