Bursa a deschis pe crestere cu un avans de 10%

60167439

Majoritatea actiunilor tranzactionate la Bursa de Valori Bucuresti (BVB) au deschis sedinta de miercuri cu castiguri semnificative, indicii bursieri consemnand avansuri de pana la 10%, pe fondul cresterii istorice inregistrate de Bursa de pe Wall Street.


Astfel, indicele BET-NG, care urmareste evolutia companiilor din sectorul energetic, consemna cea mai mare crestere, de 9,88%.

Indicele extins BET-XT, care include cele mai lichide 25 de companii, inclusiv Societatile de Investitii Financiare (SIF), era in urcare cu 6,68%, iar BET, care urmareste evolutia celor mai lichizi zece emitenti avea un avans de 6,56%.

Actiunile SIF, a caror evolutie este subliniata de indicele BET-FI, consemnau o crestere medie de 8,34%, iar indicele general al pietei, BET-C, era in urcare cu 5,66%.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Citește și...
INS: România și Bulgaria, cele mai ieftine țări din UE în 2025. Prețurile sunt cu până la 37% sub media europeană

România și Bulgaria au înregistrat, în 2025, cel mai scăzut nivel al prețurilor pentru consumul final al gospodăriilor populației, în cadrul statelor membre, informează, vineri, Institutul Național de Statistică (INS).

FMI: Prețurile la energie și materii prime sunt în scădere după acordul SUA-Iran, însă normalizarea va dura

Fondul Monetar Internaţional (FMI) a anunţat joi că a observat o scădere a preţurilor la energie şi materii prime de la acordul dintre SUA şi Iran de încheiere a ostilităţilor şi redeschiderea Strâmtorii Ormuz.

Prețurile de consum în Europa: care sunt cele mai scumpe și cele mai ieftine țări de pe continent

Prețurile din Europa variază puternic, iar diferențele pot fi uriașe chiar și pentru același coș de cumpărături. Datele Eurostat, citate de Euronews, arată cât de scumpă este viața în fiecare țară și de ce prețul singur nu spune toată povestea economică.

Recomandări
Nicușor Dan i-a convocat pe liderii partidelor la Cotroceni. Președintele așteaptă soluția pentru formarea noului guvern

Președintele Nicușor Dan i-a convocat vineri, de la ora 18:00, la Palatul Cotroceni, pe liderii partidelor din coaliția de guvernare și pe reprezentantul minorităților naționale, într-o întâlnire dedicată situației politice și priorităților guvernării.

Siegfried Mureșan este propunerea PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier. ”Știu exact ce am de făcut”

Europarlamentarul Siegfried Mureșan este propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, au anunțat marți cele trei partide. ”Știu exact ce am de făcut”, a declarat Mureșan, după anunțul nominalizării sale.

Caniculă extremă în România. Cod roșu, portocaliu și galben în mai multe regiuni. Temperaturile urcă până la 40 de grade

România va fi afectată în următoarele zile de un val de căldură intens, cu temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, potrivit avertizărilor meteorologice emise pentru intervalul 26–29 iunie.