AFP: Guvernul Stolojan va trebuie sa ia masuri fara popularitate

Stolojan

Economistul Stolojan, insarcinat cu formarea viitorului guvern, va trebui sa adopte masuri lipsite de popularitate pentru a mentine sub control deficitul bugetar, in contextul in care se contureaza riscul unei crize economice.

Dupa alegeri toate aceste promisiuni trebuie abandonate, fiind exclusa posibilitatea cresterilor salariale in sectorul public.
Bogdan Baltazar
Cunoscut pentru rigoarea sa, Theodor Stolojan, care a lucrat la Banca Mondiala in anii 1990, nu a rezistat tentatiei populismului in campania electorala din 30 noiembrie, promitand cresterea salariilor si pensiilor.

Aceasta este o veste proasta pentru sindicatele care ameninta cu actiuni de protest. "Guvernul va trebui sa se astepte la miscari de protest daca nu isi respecta promisiunile", avertizeaza liderul sindicatului functionarilor, Vasile Marica.

Dupa multiplicarea "cadourilor electorale" in ultimele luni, in contextul in care Romania avea o crestere economica de 9%, Guvernul liberal a fost nevoit sa admita ca are dificultati la constituirea fondurilor pentru plata salariilor si pensiilor.
Deficitul public, stabilit la 2,3% in 2008, a atins deja 3% in primele 11 luni si risca sa ajunga la 4% pana la sfarsitul anului.

Theodor Stolojan a anuntat ca prima sarcina a viitorului guvern, ce urmeaza sa fie investit la 22 decembrie, va fi elaborarea unui nou proiect de buget pentru 2009, in contextul degradarii situatiei economice.

Citește și
Bani
Creditarea in Romania este pe butuci! Bancile nu mai au bani

Un prim proiect, depus la Parlament de Guvernul actual, fixeaza o crestere de 6%, desi analistii sunt de parere ca o crestere de 2-3% trebuie considerata optimista.

Analistii subliniza importanta cooperarii stranse intre premier si guvernatorul (BNR), Mugur Isarescu, care de multe ori a fost singurul care a pledat pentru politici fiscale si monetare de austeritate.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Summit crucial la Bruxelles. Criza financiara e vedeta
Summit crucial la Bruxelles. Criza financiara e vedeta

Presedintele Traian Basescu, premierul in functie Calin Popescu Tariceanu si ceilalti sefii de stat si de guvern din Uniunea Europeana au in fata "teme" extrem de dificile: criza economica, si problema mediului.

Creditarea in Romania este pe butuci! Bancile nu mai au bani
Creditarea in Romania este pe butuci! Bancile nu mai au bani

Acest lucru se intampla nu pentru ca institutiile finaciare ar avea probleme, ci pentru ca sursele de bani ieftini, din strainatate, in special de la bancile mama, au cam secat.

Cum va influenta economia romaneasca numirea
Cum va influenta economia romaneasca numirea "finantistului" Stolojan?

"Un tehnocrat si un bun finantist." Asa este vazut viitorul ocupant al fotoliului de la Palatul Victoria de catre guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, dar si de multi dintre specialistii in domeniu.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.