Adio buy-back la electrocasnice! Ministerul Mediului nu mai e de acord

×
Publicitate

Ministerul Mediului nu le mai permite comerciantilor sa finanteze sistemul buy-back din banii stransi pentru timbrul verde, o taxa pe care o platesc toti clientii.

Nu va mai grabiti sa duceti frigiderul vechi, daca vreti sa cumparati unul nou cu reducere. Fara fonduri de la minister, reducerile pot continua doar in magazinele care au bani sa le sustina si doar la aparatele mai scumpe.

Reprezentantii magazinelor spun ca si-ar dori sa aiba promotii la toate electrocasnicele. Pana acum finantau reducerile din timbrul verde, pe care il platesc toti clientii atunci cand cumpara un aparat. Pentru un televizor, de exemplu, timbrul verde ajunge la 5 lei, iar pentru un frigider, la 24 de lei. Insa Ministerul Mediului a schimbat legea.

O hotarare de guvern in acest sens a fost adoptata deja. Efectele negative nu vor intarzia sa apara, sustin comerciantii. In primul rand, o diminuare a vanzarilor cu 10%. Dar si altele, cum ar fi o diminuare a discount-ului oferit clientilor care isi aduc un echipament vechi.

Campaniile buy-back reprezinta 30% din vanzarile de electrocasnice in Romania. Din taxa verde se adunau anual mai bine de 15 milioane de euro. Legea prevede ca acesti bani vor fi folositi pentru reciclarea aparatelor vechi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Secretar de stat: Vom începe ”de mâine” dialogul cu marii consumatori de energie, să își reducă ”în mod voluntar” consumul

Autoritățile române au acționat de urgență, duminică, pe Dunăre, pentru a crește debitul de apă necesar centralei nucleare de la Cernavodă. Un oficial al Ministerului Energiei spune că sunt așteptate două săptămâni dificile.

August, luna concediilor, a început cu noi noi scumpiri la pompă în România. Motorina a atins un nivel istoric

August, luna concediilor, a început cu noi noi scumpiri la pompă. Motorina a atins un nivel istoric - peste 10 lei și 80 de bani litru - la cele mai mari stații de carburant. Nici benzina nu a stat pe loc: se apropie de 9 lei și 50 de bani.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.

Recomandări
Dronă intrată în România, Armata a ridicat avioane F-16. Ținta a mers apoi în Ucraina și distrusă de forțele ucrainene

O nouă ţintă aeriană a fost detectată duminică, la ora 15:09, în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina, de sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naţionale (MApN). Este a doua detectată duminică, după o alertă similară la 09.30. 

Secretar de stat: Vom începe ”de mâine” dialogul cu marii consumatori de energie, să își reducă ”în mod voluntar” consumul

Autoritățile române au acționat de urgență, duminică, pe Dunăre, pentru a crește debitul de apă necesar centralei nucleare de la Cernavodă. Un oficial al Ministerului Energiei spune că sunt așteptate două săptămâni dificile.

Peste 33.000 de candidați la a doua sesiune de Bacalaureat 2026. Programul complet al probelor și data afișării rezultatelor

Peste 33.000 de candidaţi s-au înscris pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, pentru susţinerea probelor de competenţe (pe probe), din acest an, informează Ministerul Educaţiei.