10% dintre angajatori nu platesc contributiile la pensii pentru salariati

×
Publicitate

O situatie veche si extrem de grava revine in atentie. 10% dintre firmele din Bucuresti nu au platit contributiile la fondul de pensii pentru salariatii lor.

Asta inseamna ca statul a incasat mai putini bani, iar angajatii respectivi pierd punctajul pentru pensia de stat, dar si la pensiile private.

Situatia nu-i roz deloc la nivelul intregii tari, iar partea proasta este ca nici contributiile la fondurile private de pensii nu ajung in conturile salariatilor.

4,9 milioane de persoane figureaza in registrele de pensii private, dar autoritatile se asteapta ca pentru o treime sa nu se plateasca nimic.

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Restaurantele caută soluții pentru reducerea costurilor. Unele iau în calcul programul cu siestă și concedieri

Patronii de restaurante caută soluții ca să își eficientizeze costurile, într-o perioadă economică dificilă.

Românii au cea mai scurtă viață profesională din UE. Muncesc, în medie, cu peste 11 ani mai puțin decât olandezii

Românii rămân europenii cu cea mai scurtă viață profesională. Noile date Eurostat arată că o persoană de la noi va lucra, în medie, cu peste 11 ani mai puțin decât un olandez. 

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.