Vreme neobisnuit de calda pentru aceasta perioada, cu maxime care vor atinge 28 de grade in sudul tarii

×
Publicitate

Ziua de vineri ne-aduce vreme foarte calda pentru aceasta perioada. Spre seara apar averse in vest si in nord-vest, iar maximele ajung in intervalul 18 - 28 de grade.

In Dobrogea si in Baragan urmeaza o zi frumoasa, cu temperaturi ridicate. Nu sunt semne de ploaie, doar vantul se va inteti trecator, iar dupa pranz se vor inregistra pana la 26 - 27 de grade.

Mai sus, in Moldova sudica si in nordul Munteniei vom avea atmosfera insorita, dar vantul isi va face simtita prezenta si aici. Vremea va fi neobisnuit de calda pentru acest moment al anului, cu 26 de grade la orele amiezii.

Va fi cald si in jumatatea nordica a Moldovei. Temperaturile vor depasi 20 de grade, norii vor fi rari pe timpul zilei, insa peste noapte vremea se strica si apar ploi in aversa, insotite de descarcari electrice. Vantul va avea intensificari.

In nordul Transilvaniei si in Maramures cerul se innoreaza pe inserat, cand sunt anuntate averse, cu fulgere si vant activ. Pana atunci asteptam timp frumos si temperaturi placute.

Si in vestul tarii vom avea vreme frumoasa, cu mult soare in prima parte a zilei. Catre seara cerul se va umple de nori, va ploua, vor fi si descarcari electrice. Vantul va avea unele porniri, iar temperaturile, peste mediile perioadei, vor ajunge la 24 - 25 de grade.

In centrul Romaniei asteptam vreme nefiresc de calda pentru acesta perioada, cu maxime de peste 20 de grade. Perioadele cu soare vor domina ziua, dar in cursul noptii se anunta ploi si multe instabilitate. Vantul va continua sa sufle cu putere la munte la altitudini mari.

In sud-vest ziua urmeaza o zi foarte placuta. Soarele va straluci aproape nestingherit, asa nu vorbim despre ploi, iar maximele vor urca pana la 25 - 26 de grade. Vantul va fi destul de activ.

Si in sudul tarii asteptam vreme frumoasa si temperaturi mai potrivite pentru o luna de vara. La amiaza se vor atinge 27, poate 28 de grade, iar sansele de ploaie vor fi egale cu zero.

Foarte cald va fi si in zona Bucurestiului. Maxima va ajunge la 27 de grade, atmosfera va fi insorita, doar vantul va avea ceva intensificari. Sambata dimineata se vor inregistra in jur de 12 grade, iar presiunea atmosferica va continua sa scada.

Vreme foarte calda se anunta si la munte. Instabilitatea va creste pe inserat si in cursul noptii, cand aversele vor cuprinde treptat toate masivele si izolat se pot strange 15 litri pe metru patrat. Pe crestele Orientalilor ploile se vor transforma in lapovita sau chiar ninsoare. Vantul va fi intens, iar cele mai mari viteze le va atinge in zonele de creasta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
Citește și...
Vreme insorita si calda in toata tara, cu temperaturi de pana la 26 de grade. In weekend se intorc ploile

Ziua de joi ne-aduce vreme frumoasa si calda. Doar in nordul extrem e posibil sa ploua slab, iar maximele termice ajung in intervalul 19-26 de grade.

Soare si maxime de pana la 22 de grade Celsius. De vineri vremea se strica: ne asteapta ploi, cu descarcari electrice

Ziua de miercuri ne-aduce vreme in general frumoasa si in incalzire. In nord, in nord-est si la munte vor fi ceva conditii de ploaie, iar maximele termice se vor situa intre 12 si 22 de grade.

Ploi, vant si temperaturi cu 10 grade mai mici fata de luni in sudul tarii. Prognoza meteo pana vineri

Ziua de marti ne-aduce vreme mai rece comparativ cu cea de luni si ploi locale. La munte mai sunt posibile precipitatii sub forma de lapovita si ninsoare, dar cu totul izolat, iar cantul va prezenta unele intensificari.

Recomandări
Ministrul Economiei somează șefii Avioane Craiova: Nu mai întârziați livrările către Armată, purtați-vă ca o companie privată

Ministrul Economiei, Irineu Darău, a somat conducerea companiei de stat Avioane Craiova să nu mai întârzie livrările către Armată și să se comporte ca o companie privată, cu mai mult spirit antreprenorial și competență.

Drona doborâtă la Galați venea dinspre Republica Moldova. ”Ce-o vrea Dumnezeu. Jale mare!”

S-a dat alarma în zori în județul Galați, după ce o nouă dronă a intrat în spațiul nostru aerian. 

Motorina standard s-a ieftinit cu 68 de bani. Prețul a coborât sub pragul de 10 lei în unele benzinării

Vești bune pentru șoferi la pompă. De la miezul nopții, prețul motorinei standard a scăzut cu 68 de bani și a ajuns la 10 lei pe litru în unele benzinării.