Vreme frumoasa in toata tara, cu ploi trecatoare. Regiunile unde se vor inregistra 20 de grade

×
Publicitate

Ziua de astazi ne-aduce vreme calda; ploi izolate in nord, in centru si in nord-est si maxime cuprinse intre 8 si 20 grade. In nord, in centru si in nord-est norii vor fi mai numerosi.

Vremea in Europa
Precipitatiile vor fi prezente pe suprafete extinse in jumatatea nordica a Europei, unde si vantul va sufla cu putere in multe regiuni. Vorbim mai ales despre ploi, dar in Peninsula Scandinava, in nordul si in centrul Rusiei vor predomina ninsorile. In jumatatea sudica a Arhipelagului Britanic va fi valabil un cod galben de vant intens si precipitatii abundente. In Italia, va fi ceata pe suprafete foarte mari si tot coduri de ceata sunt emise si pentru Ungaria si Serbia.

De joi seara, un val de frig va cobori dinspre Peninsula Scandinava spre sud si va acoperi toata jumatatea nordica.

Vremea in tara
Vedem cum va arata vremea in fiecare regiune si incepem cu Dobrogea si Baraganul. Aici
asteptam vreme frumoasa, cu multe perioade insorite si cativa nori inofensivi. Vantul s-a domolit si sufla cel mult moderat; iar temperaturile scad fata de ieri, cand s-au atins 17 grade. Astazi vom avea cel mult 14 grade, dar pe Litoral si in Delta valorile termice vor fi mai modeste.

Mai sus, in Moldova sudica si in nordul Munteniei gasim atmosfera insorita toata ziua; Ploile nu au sanse sa apara; nici vantul nu exagereaza, iar maximele se opresc la 13 grade Celsius. In jumatatea nordica a Moldovei vor fi unele innorari din loc, in loc si e posibil sa picure trecator. Vantul, care a suflat tare ieri, scade in intensitate, si doar la munte, pe creste, va mai avea unele porniri. Maximele se vor situa in jurul valorii de 10 grade.

In nordul Transilvaniei si in Maramures norii se aduna trecator si vor aduce cateva ploi slabe. Temperaturile cresc usor fata de ziua trecuta si vor depasi mediile acestei perioade. Se mai incalzeste putin si in tinuturile sudice, iar in Banat maximele ajung la 19, poate 20 de grade.

Vremea va fi foarte placuta, cu mult soare si vant destul de cuminte. In centrul Romaniei sunt anuntate ceva innorari, insa doar pe suprafete foarte restranse va ploua slab. Vantul va sufla mai tare pe crestele montane, iar temperaturile vor fi mai ridicate decat in mod obisnuit la aceasta data si se vor situa intre 11 si 16 grade.

In sud-vestul tarii asteptam vreme frumoasa, cu multe momente insorite. Temperaturile, chiar daca mai scad putin fata de ieri, se vor situa peste valorile normale in acest moment al anului. Aceeasi situatie si in tinuturile sudice: atmosfera insorita si calda; vant cel mult moderat si maxime de pana la 14-15 grade.

In Bucuresti, ieri am avut 18 grade, astazi maxima se va opri la 14 grade- dar si acesta valoare va fi mai ridicata decat in mod obisnuit la mijlocul lunii noiembrie. Maine dimineata, termometrele vor indica in jur de 6 grade.

In regiunile de munte cerul se va innora din cand in cand si e posibil sa cada cativa stropide ploaie. Vantul va avea intensificari pe creste, iar dimineata si noaptea, pe vai si in depresiuni ar putea sa apara ceata. Temperaturile se mentinla valori ridicate in aproape toate masivele.

Vremea in urmatoarele 3 zile
Maine, temperaturile se mentin ridicate, dar va ploua in jumatatea nordica a tarii, iar la munte si in Maramures se vor acumula 20L/mp. Joi, vantul va prinde putere aproape peste tot; iar pe inserat si pe timpul noptii e posibil sa cada cativa stropi in nord. Vineri, instabilitatea va creste in vest, in centru si in nord, insa precipitatiile apar mai ales noaptea. Se vor inregistra intre 10 si 18 grade.

In Bucuresti, maine temperatura creste din nou: dupa pranz se vor atinge 17 grade; vor aparea ceva innorari trecatoare, dar nu sunt anuntate ploi, iar vantul va avea unele porniri. Joi ramanem cu vremea neobisnuit de calda: maxima va urca din nou spre 17 grade; atmosfera va fi insorita, iar vantul va sufla cel mult moderat. Cald va fi si vineri; vom avea vreme frumoasa pe timpul zilei, iar noaptea cerul se va innora, dar conditiile de ploaie vor fi reduse.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
Citește și...
Vremea azi, 10 mai. Înnorări și ploi slabe în jumătatea estică, iar către seară vor fi averse la deal și la munte

Duminică avem înnorări și ploi slabe în jumătatea estică, iar către seară vor fi averse la deal, la munte și pe arii mai restrânse în Moldova, Muntenia și Transilvania. 

Cod galben de ploi torenţiale şi furtuni în 17 judeţe din România. Cum va fi vremea în Bucureşti

Meteorologii au emis, pentru sâmbătă, o atenţionare Cod galben de ploi torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi grindină.

Vremea azi, 9 mai. Vor fi ploi în cea mai mare parte a țării cu descărcări electrice și condiții de grindină

Ziua de astăzi aduce vreme instabilă și ploi în cea mai mare parte a țării. Vor fi și descărcări electrice, condiții de grindină, iar cantitățile de apă ar putea depăși 30...40 de litri pe metru pătrat. 

Recomandări
Scenariile pentru noul guvern împart scena politică. Liderii PSD și PNL s-au atacat prin mesajele de pe rețelele sociale

Ziua Europei nu a calmat spiritele pe scena politică. 

Ce urmează după căderea Guvernului Bolojan. Cristian Pîrvulescu: „Fie un guvern minoritar, fie unul tehnic de serviciu”

Politologul Cristian Pîrvulescu a comentat, sâmbătă, mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după căderea Guvernului Bolojan, afirmând că din acesta reiese lipsa unei înțelegeri politice clare între partide.

Trump ar vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia. Decizia ar putea redesena prezența militară a SUA în Europa

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că „ar putea” muta trupele americane din Germania în Polonia, în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie POLITICO.