Vreme de primăvară la mare, înainte de Crăciun. Oamenii s-au îmbăiat în valuri: ”Să nu mai luăm pastile”

×
Publicitate

Deși intrăm în ultima decadă a lui decembrie, sunt temperaturi de primăvară pe litoral. Vremea frumoasă i-a scos din case pe oamenii dornici de aer curat și puțină mișcare.  

Unii chiar și-au mutat antrenamentele din sală direct pe plajă. Iar un constănțean curajos a făcut baie în apa mării, care nu are mai mult de 6 grade Celsius.

Îmbrăcat doar într-un șort, Daniel Stan s-a avântat în mare, după o tură bună de alergat pe mal, de la Constanța până la Năvodari.

Potrivit bărbatului, apa avea doar 6 grade Celsius, după propriile măsurători. În ultimii 10 ani spune că a făcut o obișnuință din a face baie cel puțin o dată pe săptămână în sezonul rece.

Bărbat: ”Iarna e bine o baie în mare și odată și o baie de soare atâta timp cât avem temperaturi pozitive ne pregătim pentru Crăciun și revelion. În sezonul rece cât se poate, săptămânal atâta timp ca să tonificăm musculatura și ține virușii la distanță, 10-15 minute e suficient pentru sănătate, să nu mai luăm pastile”.

Adrian Bîlbă, biolog: "Starea de sănătate este favorizată de băile în apă rece fiindcă pe de-o parte există un joc circulator, un joc ce adaptează sistemul circulator la schimbările de temperatură bruște și pe de altă parte duce la o întărire a sistemului imunitar”.

Alții, mai puțini curajoși pentru înot, s-au rezumat la sport pe plajă. De la flotări până la tracțiuni, doi tineri și-au făcut antrenamentul din sala de forță direct pe nisip.

”Pe vremea asta nu se poate să stai acasă”

Tânăr: "Astăzi e o vreme foarte frumoasă și îmi place să mă plimb la mare, la aer curat și să fac așa puțin antrenament. E bine pentru sănătate”.

Perfect a fost și pentru plimbare. Au fost 15 grade.

Bărbat: ”Am ieșit la fotografiat, vremea foarte cladă – 15 grade, decembrie și este ceva superb. Pe vremea asta nu se poate să stai acasă”.

Tineri: ”Orașul este frumos, marea este frumoasă. Este foarte frumoasă, nu am mai văzut-o de mult pentru că în orașul nostru nu putem merge la plajă. Sunt entuziasmat de o plimbare drăguță pe plajă”.

Vremea rămâne frumoasă pe litoral și în următoarele zilele, iar de Crăciun temperaturile vor atinge și 16 grade Celsius, spun meteorologii.

Articol recomandat de sport.ro
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
Citește și...
Rezultate LOTO 6/40, LOTO 5/40 și Joker joi, 2 aprilie 2026. Premiul la Joker a depășit 12 milioane de euro

Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 şi Super Noroc, după ce la tragerile loto de duminică, Loteria Română a acordat peste 44.700 de câştiguri în valoare totală de peste 3,66 milioane de lei.

Pedeapsa dură pe care a primit-o un bărbat care a bătut cu brutalitate un cățel pe o stradă din București

Un bărbat din Bucureşti a fost condamnat definitiv la 2 ani şi 4 luni închisoare cu executare, după ce a bătut şi a exercitat acte de cruzime asupra unui căţel care se afla pe stradă într-o stare deplorabilă.

Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din 5 judeţe, de vineri dimineaţa. Cod galben pe râuri din 17 judeţe

Hidrologii au emis un Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din cinci judeţe, începând de vineri dimineaţa şi până sâmbătă, având în vedere situaţia hidrometeorologică actuală şi prognoza meteorologică pentru următoarele 48 de ore.

Recomandări
Directorul Muzeului Naţional de Artă al României: ”Coiful de la Poiana Coţofeneşti a fost găsit. E o veste bună pentru noi”

Directorul Muzeului Naţional de Artă al României, Erwin Kessler, a confirmat joi că a fost găsit coiful de la Coţofeneşti, care a fost furat anul trecut de la Muzeul Drents din Assen.

Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.